13. 02. 2018

Náš soupeř v kole 22/18: Sluneta Ústí nad Labem

Základní část Kooperativa NBL zakončí naši basketbalisté soubojem s Ústím nad Labem.

Základní část Kooperativa NBL zakončí naši basketbalisté soubojem s Ústím nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli opět až v roce 2011. Jejich nejlepším umístěním jsou zatím dvě šestá místa v sezónách 2013/14 a 2014/15. V minulém ročníku KNBL pak brali na severu Čech 8. příčku.

Po sezóně odešli cizinci Thompson, Smith, Carlton a Abercrombie, do Chomutova přestoupil bouřlivák Pavel Bosák, Ústí opustili i Zach s Maděrou. Přišli naopak rozehrávač Evan Singletary, křídla Donald Robinson, Joshua Treadwell a Spencer Svejcar, dále pivot Josh Wolfram a mladý Lukáš Růžička.

Josh Wolfram ale příliš nepřesvědčil a koncem října v Ústí skončil, podobně se vedlo i dalšímu Američanovi Christopheru Davenportovi, který si za Pandy zahrál pouze dva zápasy na přelomu listopadu a prosince 2017. 

Nejvýraznějšími borci celku trenéra Antonína Pištěckého, kterému dělá hrajícího asistenta Stanislav Votroubek, jsou Ladislav Pecka (zatím 8. střelec a 5. na doskoku v KNBL 2017/18) a Donald Robinson, dobře si vede i rozehrávač Evan Singletary. 

Ústí v minulém kole prohrálo doma s Nymburkem 59:86 a stále nemá jistotu účasti v nadstavbové skupině A1. Aby se severočeští basketbalisté nemuseli spoléhat na jiné výsledky, nutně potřebují v Opavě zvítězit. Proto bude tento zápas nesmírně obtížný. I Opava ale bude pochopitelně chtít vyhrát a vylepšit si pozici pro boje v A1.

Tak to vidí i Petr Czudek: "Je to velmi důležité utkání pro oba týmy. Soupeř netradičně přijíždí již v úterý, aby se co nejlépe připravil na zápas. Vidina účasti v první šestce po základní části je pro ně velmi lákavá. My naopak chceme doma zvítězit a potvrdit tím postavení na třetím místě po základní části soutěže. Sužuje nás chřipka. Doufam, že se situace alespoň nezhorší proti neděli, kdy chyběli čtyři hráči."

"Přijíždí Ústí, které je v poslední době hodně rozjeté. Musíme si dát pozor zejména na jejich cizince. Před domácím publikem chceme zakončit základní část vítězstvím," dodává Radovan Kouřil, který snad již rozhýbal naražené koleno, kvůli němuž chyběl v neděli v pohárovém zápase v Nymburku.

I tak, jak již naznačil Petr Czudek, není zdravotní situace týmu nejrůžovější. S chřipkou bojuje Kuba Slavík, který určitě nenastoupí, virózu doléčuje také Václav Bujnoch, jehož start je tak ohrožen. O koleni Radka Kouřila již řeč byla.

Na straně našich kluků bude ale určitě šestý hráč v podobě skvělého publika. Věřme, že to bude spolu s výkonem opavských basketbalistů aspekt, díky kterému zůstane vítězství doma.

Zápas 22. kola Kooperativa NBL BK Opava - Sluneta Ústí nad Labem se hraje ve středu 14.2.2018 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.