01. 02. 2019

Náš soupeř v kole 22/19: BK NH Ostrava

Základní část tohoto ročníku KNBL zakončí naši basketbalisté zápasem v Ostravě

Základní část tohoto ročníku KNBL zakončí naši basketbalisté zápasem v Ostravě.

Historie klubu NH Ostrava sahá do roku 1952, kdy byla založena tělovýchovná jednota Sokol Ocel NHKG Ostrava. Po sloučení s Tatranem Ostrava se pak ostravští basketbalisté dostali až do nejvyšší soutěže, ve které hrají nepřetržitě už prakticky 50 let. Za tu dobu získali 3 stříbrné medaile a 6x obsadili třetí místo. Dvakrát se pak radovali jako vítězové domácího basketbalového poháru. Od roku 1991 se samostatný basketbalový klub jmenuje BK NH Ostrava.

Poslední ligovou medaili, kterou byl bronz, získali ostravští basketbalisté v ročníku 2012/13 Mattoni NBL. Další sezóny sice již tak úspěšné nebyly, přesto byla Ostrava stále pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů. V ročníku 2013/14 skončila osmá a v ročníku 2014/15 brala 7. místo. V minulých třech sezónách se ale do play-off nedostala, její umístění bylo 9. misto a pak dvě jedenácté příčky.

Tým po sezóně čekaly tradiční velké změny. Odešli Blagojevič, Woods, Canada, Payne, Klímek, Kohut, Jakubu a Kelar, po dopingové aféře skončil i trenérův syn Michael Medvecký. Trenérovi Dušanu Medveckému se naopak hlásili shooting guardi Justus Alleyn a Brandon Boggs, forward Nicholas Smith, power forward Luka Zaharijevič, rozehrávač Martin Nábělek, centr Jan Koloničný a shooting guard Tomáš Havlík.

Z Opavy přestoupil Petr Martikán, který se ale objevuje spíše v dresu UP Olomouc a Krnova, koncem října přišel do Ostravy i bývalý hráč Děčína Lukáš Bažant. Na pozici asistenta trenéra pak začal nově působit Peter Bálint.
  
Bodově táhnou tým "Enháčka" hlavně Stojačić, Stanojević, Boggs a Alleyn, nejužitečnějším hráčem je ale Petr Bohačík, který s průměrem 11.1 doskoku na zápas vede v této "disciplíně" s přehledem tabulku hráčů Kooperativa NBL.

Celek NH Ostrava je s bilancí 6 - 15 na 11. místě tabulky a jeho naděje na postup do elitní nadstavbové osmičky je již jen v oblasti nejčirejší teorie. I tak je to tým, který nelze podceňovat. Například ve 20. kole porazil doma Pardubice 100:92.

Naše poslední porážka s tímto týmem má datum 28.9.2016, od té doby jsme, včetně zápasu Českého poháru, pětkrát za sebou zvítězili. Věřme, že i přes problémy se sestavou tuto šňůru prodloužíme. a navážeme na listopadovou domácí výhru 95:79. Je to ale derby a v něm se může stát cokoli. Navíc, ač se to asi zdálo již nemožné, se zdravotní situace našeho týmu ještě zhoršila. Více již Dušan Štěnička.

"Do Ostravy pojedeme v hodně okleštěné sestavě. K dlouhodobě zraněným Bujnochovi, Gniadkovi a Bukovjanovi se přidali Mirek Kvapil se stehenní svalem a Radim Klečka, který má problémy se zády. Takže očekávám nápor Ostravy, která bude chtít naši situaci využít," řekl mi náš manažer a tiskový mluvčí.

Uvidíme, jak se zbytek naší sestavy s touto až katastrofickou situací popere. Utkání 22. kola Kooperativa NBL NH Ostrava - BK Opava se hraje v ostravské hale Tatran v sobotu 2.2.2019 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.