28. 01. 2020

Náš soupeř v kole 22/20: BK Olomoucko

V posledním kole základní části KNBL 2019/20 hostíme celek BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově

V posledním kole základní části KNBL 2019/20 hostíme celek BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově.

BK Olomoucko je klubem s velmi krátkou historií. Vznikl jako nástupce týmu Orli Prostějov, který kvůli finančním problémům ukončil působení v českém basketbale. Nově vytvořený klub převzal závazky Orlů a také i jejich licenci pro naši nejvyšší soutěž. 

V první sezóně svého působení v Kooperativa NBL skončil na solidním šestém místě, když ho ve čtvrtfinále vyřadila Opava 4 - 0 na zápasy.V minulé sezóně Olomoucko již přešlo přes Pardubice do semifinále. Tam byl nad jejich síly Nymburk, ale v boji o bronz přehráli Hanáci Svitavy 2 - 0 a brali své první medaile.

Po sezóně odešli Dunans, Pelko a Mikulić, udržet se podařilo Douglase. Z Opavy přišel Radovan Kouřil, další posílením byli Američan Malik Julian Morgan a Igor Josipović z Bosny, který v sezóně 2015/16 hrál v dresu USK Praha. Na hostování pak přišli mladí pivoti Dominik Štěpán a Viktor Vašát.

MVP loňského ligového ročníku KNBL a nejužitečnější hráč toho letošního Javonte Douglas ale prostějovský tým bez varování a vysvětlení opustil a pravděpodobně nikdo přesně neví, kde je. Olomoucko tak musí hledat náhradu, ale zatím ji zřejmě ještě nenašlo (více zde).

Nejlepšími hráči výběru trenéra Predraga Benačka jsou Lukáš Palyza (2. nejlepší střelec KNBL) a Malik Morgan. K oporám patří patří i exopavský Radovan Kouřil (v KNBL 4. mezi nahrávači) a Igor Josipović.

Olomoucko je s bilancí 12 - 9 na páté příčce tabulky. V minulém kole porazilo doma i bez Lukáše Palyzy Brno 84:69, ale o kolo dříve překvapivě prohrálo v Ostravě 92:97. V Českém poháru skončili Hanáci ve čtvrtfinále, když nejprve porazili naše béčko 112:67, ale pak podlehli doma USK Praha 68:89.

Naši basketbalisté po čtyřech výhrách v řadě (to včetně pohárového čtvrtfinále v Ústí nad Labem) v sobotu narazili ve Svitavách, kde po nadějném prvním poločase prohráli nakonec vysoko 70:90. Chtějí-li jít do nadstavbové skupiny A1 ze druhého místa, musí ve středu zvítězit.

"Zítra se hraje poslední kolo základní části KNBL. Přivítáme celek Olomoucka. Oba týmy trápí zranění a nemoci. My samozřejmě chceme udržet druhé místo a prodloužit domácí vítěznou sérii. Musíme uhlídat silné trio soupeře Morgan, Palyza, Kouřil," řekl k utkání Petr Czudek, který bude kromě Mirka Kvapila a Vojty Bratčenkova postrádat zřejmě také Martina Gniadka, který bojuje s virózou.

"Zítřejší soupeři se navzájem znají, bude to o momentální formě a nasazení. Těším se na souboj s Radkem Kouřilem," upozorňuje kapitán Opavy Jakub Šiřina na souboj elitních rozehrávačů obou týmů, kteří byli v minulé sezóně ještě spoluhráči.

Jelikož jsme krom zápasu s Nymburkem doma jinak stoprocentní, tak všichni věří, že s šestým hráčem v zádech se to podaří i tenokrát a z výhry se budeme radovat my!

Utkání 22. kola KNBL BK Opava - BK Olomoucko se hraje ve středu 29.1.2020 od 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.