05. 02. 2021

Náš soupeř v kole 22/21: USK Praha

Základní část letošního ročníku KNBL zakončí naši basketbalisté v Praze s celkem USK

Základní část letošního ročníku KNBL zakončí naši basketbalisté v Praze s celkem USK

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V nejvyšší soutěži tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V současnosti už tento pražský tým takových úspěchů nedosahuje. V předminulé sezóně hrály "Sovy" dokonce ve skupině A2. Pak vysokoškoláci porazili v předkole play-off Brno, ovšem na mistrovský Nymburk už ve čtvrtfinále nestačili a obsadili konečné 8. místo. V nedohrané poslední sezóně obsadil celek USK místo sedmé. 

Po sezóně odešli z USK všichni cizinci, mladý tým doplnil v průběhu sezóny 219 cm vysoký a 120 kg vážící Chorvat Robert Rikić. Ten ale vydržel pouze do vánoc, jeho místo zaujal Domagoj Proleta.

Sovy začaly nový ročník velmi dobře, dokonce mají na svém kontě i skalp mistrovského Nymburka. Také pražský tým ale postihl na přelomu roku koronavirus a výsledky šly trochu dolů. I tak je USK na 5. místě tabulky s bilancí 12 - 9 a má jistotu elitní nadstavbové skupiny A1. 

Hlavní oporou USK je reprezentační rozehrávač Ondřej Sehnal se zápasovými průměry 17.3 bodu, 9.6 asistence, 6.5 doskoku, val. 25.2. K oporám se po 5 zápasech zařadil i Domagoj Proleta, příjemným překvapením pro trenéra Dina Repešu jsou určitě výkony Jana Štěrby. Další klíčový hráč Patrik Samoura už je v USA.

"Brno i USK jsou přesně ti dva soupeři, kteří mají momentálně formu lepší než my. Věřím ale tomu, že se na ně dobře připravíme. Jsou to většinou mladí kluci, takže zkušenost a herní mentalita by měly být na naší straně. To ale neznamená, že to nejsou schopni urvat bojovností a vůlí. Takže my se jim budeme muset vyrovnat v agresivitě a hrát na hranici svých možností. Rozhodně se pokusíme v Brně i na USK vyhrát," řekl již před "dvojzápasem" Jakub Šiřina.

V Brně už na jeho slova došlo, když i přes slabší začátek nakonec naši kluci výhru urvali. Věřme, že podobně se jim povede také v Praze. Určitě u toho nebude zraněný Jirka Štěpánek, který právě v sobotu oslaví své 23.narozeniny. Až na dlouhodobé marody by všichni ostatní měli být připraveni naskočit do hry.

"USK je silný soupeř a zejména na Folimance. Tým je výborně vedený trenérem Repešou. Musíme si dát obzvláště pozor na dvojici Sehnal, Proleta, která v poslední době hraje ve skvělé formě. Vyhráli jsme ve středu v Brně, tak to zkusíme zítra v Praze," je pozitivní Petr Czudek

"Na USK se nikomu nehraje dobře. Pověstné tvrdé koše dělají problémy všem. My jsme však po Brnu v dobré pohodě a vezeme si dobrou náladu i do Prahy. Jestli nám nálada vydrží i na zpáteční cestu, to uvidíme zítra večer. Uděláme pro to maximum," doplnil trenéra Jakub Slavík.

Zápas 22. kola KNBL USK Praha - BK Opava se hraje v sobotu 6.2.2021, začátek je stanoven na 18:00 hod. Již o čtvrthodinu dříve začíná přímý přenos na ČT Sport.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.