05. 10. 2018

Náš soupeř v kole 3/19: Sluneta Ústí nad Labem

Ve třetím kole Kooperativa NBL přivítáme na své palubovce basketbalisty Ústí nad Labem.

Ve třetím kole Kooperativa NBL přivítáme na své palubovce basketbalisty Ústí nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli opět až v roce 2011. Jejich nejlepším umístěním jsou zatím dvě šestá místa v sezónách 2013/14 a 2014/15. V minulém ročníku KNBL pak brali na severu Čech 7. příčku, když je ve čtvrtfinále play-off vyřadily Pardubice nejtěsnějším poměrem 4:3.

Po sezóně opustili tým s výjimkou Spencera Svejcara všichni Američané, tedy Robinson, Singletary a Treadwell, hráčskou kariéru ukončil Stanislav Votroubek, který se bude naplno věnovat roli asistenta trenéra Antonína Pištěckého. Velkou posilou je naopak příchod ústeckého odchovance Pavla Houšky. Tým doplnil Michael Thompson, který zde hrál již předminulou sezónu, přišel také třicetiletý americký rozehrávač Jaytornah Wisseh. 

Další Američan Kayel Locke v Ústí neuspěl a manažer Tomáš "Slamák" Hrubý tak hledá poslední posilu do týmu. Tou by se mohl stát Srb Marko Stevanović, který je přijel na čtrnáctidenní try-out. Ústecký celek ale doplňují i mladíci, čekající na svou příležitost v nejvyšš soutěži - Jan Maděra, Josef Pokorný a Martin David.

Ústí nejprve v předehrávce 2. kola podlehlo doma Pardubicím 79:96 (Houška 21, Pecka a Svejcar 12), v neděli v zápase 1. kola naopak uspělo v Praze s USK poměrem  81:70 (Houška 26, Wisseh 17).  Naši kluci v minulém kole prohráli s Nymburkem 78:108, když jim chyběli kvůli drobným zdravotním problémům Kuba Šiřina a Martin Gniadek. Ti by na Slunetu už měli být opět připraveni.

Na severu Čech má Opava soupeřův respekt. "Ve třetím kole nás čeká vicemistr loňské sezóny. Tento tým jako jediný udržel celé družstvo pohromadě a právě v tomto je jednoznačně jeho síla. Musíme se vyrovnat s agresivní obranou, rychlým přechodem do útoku a pokusit se zastavit kombinaci pick-and-roll, ze které domácí dokáží produkovat obrovské množství otevřených tříbodových pokusů, které proměňují s vysokým procentem," řekl k zápasu trenér Antonín Pištěcký.

Ani naši ale soupeře nepodceňují. "Ústí je ambiciózní tým, který letos výrazně posílil pod košem Pavlem Houškou, s jehož zkušeností a dovedností tým stoupá. Budeme hrát na nové koše a se střídačkami na opačné straně, než jsme hráli doposud. Rovněž světelná LED tabule bude mít premiéru. Takže trochu skok do neznáma. Samozřejmě, že po porážce v Nymburku se budeme chtít zvednout a zvítězit," podtrhl kvality soupeře i trochu neobvyklé domácí prostředí Petr Czudek.

A Jakub Šiřina dodává: "Před středečním utkáním Champions League budeme v sobotu testovat nové uspořádaní v hale. Po rozpačitém začátku soutěže chceme divákům ukázat zlepšený výkon a Ústí porazit. Největší zbraní soupeře bude určitě Pavel Houška a oba Američané, na které se musíme zaměřit." 

Oba loňské vzájemné zápasy Opavy a Ústí skončily vítězstvím našich barev. V Ústí jsme vyhráli 80:70, doma pak 79:63. Věřme, že za podpory skvělých opavských fanoušků bude naše úspěšná série pokračovat.

Zápas 3. kola KNBL BK Opava - Sluneta Ústí nad Labem začíná v sobotu 6.10.2018 v obvyklých 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.