17. 10. 2017

Náš soupeř v kole 4/17: USK Praha

K dohrávce 4. kola KNBL pojedou naši basketbalisté na palubovku USK Praha.

K dohrávce 4. kola KNBL pojedou naši basketbalisté na palubovku USK Praha.

Tento pražský klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V extralize tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V minulém ročníku Kooperativa NBL jsme se utkali s USK Praha nejen v základní i nadstavbové části, ale také ve čtvrtfinále play-off. V něm naši uspěli 4 - 2 a odsoudili tak pražský tým ke konečnému 5. místu. V tomto ročníku také ve vzájemných zápasech platilo "můj dům, můj hrad", samozřejmě až na klíčový první zápas čtvrtfinále, kde naši v Praze uspěli.

Těžké to budou mít i ve středu. Z týmu sice po sezóně kromě trenéra Aliloviče odešli pivoti Primorac, Jaromír Bohačík a Grunt, rozehrávač Feštr a křídlo Šafarčík, ale přišli Američané Peterson a Raines, mladí rozehrávači Farský a Tůma, do ligy nakukuje i další z rodu Zídků, sedmnáctiletý Jan. 

Nový trenér Řek Christianos Chougkaz má tým sestavený velice dobře, což jeho svěřenci prokazují. Po dvou kolech (jejich zápas v Nymburce byl přeložen na 11.12.2017) mají 2 výhry a na svém kontě už skalp vicemistrů z Děčína i nově utvořeného týmu Olomoucka.

Naši kluci samozřejmě budou chtít prodloužit šňůru výher. "Předpokládám, že USK budou hrát podobně jako loni, takže určitě budou mít dobrou obranu. My si tam nebudeme moci dovolit takové výpadky, jako ve středu se Svitavami. Nevyhrává se tam lehce, ale pokusíme se o to," řekl k zápasu Mirek Kvapil. 

A náš manažer Dušan Štěnička dodává: "USK ve dvou dosavadních utkáních nepoznal hořkost porážky. Má posílený tým, nového trenéra a hraje výborný basketbal. Střelecky dominuje 183 cm vysoký Američan Peterson, který za dvě utkání nastřílel 51 bodů a zaznamenal 20 doskoků. Ale daří se i ostatním hráčům. My bychom rádi prodloužili vítěznou sérii, takže utkání asi nemá jasného favorita."

Zápas 4. kola Kooperativa NBL USK Praha - BK Opava začíná ve Sportovní hale Folimanka ve středu 18.10.2017 od 18:00 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.