19. 10. 2018

Náš soupeř v kole 5/19: DEKSTONE Tuři Svitavy

Páté kolo Kooperativa NBL 2018/19 nám přisoudilo jako soupeře svitavské Tury.


Páté kolo Kooperativa NBL 2018/19 nám přisoudilo jako soupeře svitavské Tury.

Ve Svitavách se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, až v sezóně 2015/16 toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o velký úspěch svitavského basketbalu.  

Na toto umístění navázali Tuři i v sezóně 2016/17, kdy obsadili ve skupině A2 první místo a ve čtvrtfinále statečně bojovali s Pardubicemi. Nakonec sice prohráli 1 - 3, ale 7. místo bylo dalším vylepšením nejlepšího výsledku pro město na pomezí Čech a Moravy.

To svitavští basketbalisté překonali v minulém ročníku KNBL. Po 5. místě ve skupině A1 vyřadili ve čtvrtfinále favorizovaný Děčín 4 - 2 na zápasy. Pak podlehli Nymburku 0 - 4 a v boji o bronz i Pardubicím 1 - 2. Čtvrté místo je poslalo do kvalifikace o účast ve FIBA Euro Cupu, kde ale dvakrát podlehli tureckému týmu Istanbul BBSK.

Úspěšná sestava ovšem doznala změn. Pro zranění dočasně přerušil kariéru Garret Kerr, odešli i další Američané Smithson, Petway a Roseboro, s vrcholovým basketbalem skončil Luboš Stria. Z Ostravy přešel do Svitav Russell Woods, do týmu přišel také Sean O'Brien, kádr rozšířili rovněž Martin Novák, Marek Welsch a Matěj Svoboda, který se vrátil z USA po roční zkušené v NCAA.

Tuři začali letošní ročník KNBL třemi výhrami (s Brnem, s Děčínem a na USK). Přemožitele nalezli až v minulém kole, kdy byly nad jejich síly Pardubice, kterým podlehli 85:93 (Slezák 23, Marko 20, Puršl 15). První dva jmenovaní jsou také spolu se Seanem O'Brienem prozatím největšími tahouny týmu trenéra Lubomíra Růžičky. 

Ve čtvrtek se svitavští basketbalisté utkali v předehrávce 7. kola s mistrovským Nymburkem na jeho palubovce. Nakonec odjeli poraženi přijatelným rozdílem 77:85, když v poločase prohrávali jen o dva body. K Romanu Markovi (15 bodů) se tentokrát střelecky přidali hlavně mladíci Eduard Kotásek se 13 a Luboš Kovář s 10 body.

"Čeká nás tým Svitav, ve kterém jsou výborně spojeny zkušenosti s mládím. Ve čtvrtek dokázali svitavští vybojovat vyrovnané utkání v Nymburce, kde prohráli jen o osm bodů. My máme za sebou nepovedený výjezd do Švýcarska a tak bude hodně záležet na tom, jak hráči dokáží hodit za hlavu prohru v BCL, přeřadit na KNBL a přehrát silného soupeře v domácím prostředí," řekl k souboji s Tury Petr Czudek.

"Prohráli jsme ve středu ve Fribourgu, máme za sebou náročné cestování, ale to vše jsme věděli už před sezonou a musíme se s tím vypořádat. V sobotu nás čeká těžký, ale ne neporazitelný tým Svitav. Za pomoci domácího publika chceme podat hodnotný výkon a pozvat diváky na další utkání BCL, které se hraje v úterý proti italským Benátkám," spoléhá i na opavské publikum Radim Klečka.

Věřme, že náročné cestování za Ligou mistrů ve Fribourgu nebude mít vliv na výkon našich kluků v KNBL a výhra zůstane doma.

Utkání 5. kola Kooperativa NBL BK Opava - Tuři Svitavy se hraje v sobotu 20.10.2018 v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.