25. 10. 2019

Náš soupeř v kole 5/20: ERA Basketball Nymburk

Další souboj dosud neporažených se odehraje v Nymburku, kam míří Opava.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu to bylo na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy.

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 16 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru.

Po sezóně odešli Američané Lawrence, Wrigt, Davis a Myers, do Pardubic zamířil rozehrávač Vyoral. Přišli naopak Američané Booker, Hankins a Dalton, Chorvat Rogić a křídlo Almeida z Kapverdských ostrovů. Nymburk také změnil název, v němž společnost ČEZ vystřídala ERA.

Šestnáctinásobný mistr ČR si vede suverénně i v letošním ročníku KNBL a natáhl svou neporazitelnost v lize již na 62 zápasů. Daří se mu i v Lize mistrů, když porazil v Praze, kde hraje některé zápasy BCL, Bamberg a v úterý také turecký tým Gaziantep.

Naše poslední výhra nad Nymburkem má datum 6.5.2017, ale v březnu 2019 jsme tomuto týmu podlehli 89:90 střelou hostů v poslední vteřině hry. "Je to Nymburk, bude to specifické utkání, ale proč to nezkusit," neztrácí naději Jan Švandrlík.

Nymburští si samozřejmě věří, ale Opavu nepodceňují. "Pro nás je každý zápas výzvou. Opava hraje úžasně, dává hodně bodů, je neporažená. Mají skvěle střílející tým. Daří se jim i v Alpe Adria Cupu. Důležité je postarat se o Šiřinu, který je ve výborné formě a vše od něj začíná. Pokud ho dokážeme eliminovat, tak to pro nás bude snazší. Není náhoda, že je to hráč národního týmu. Má velkou kvalitu, kterou si musíme ohlídat," řekl k utkání asistent trenéra Aleksander Sekulić.

Naši basketbalisté prokázali velkou míru bojovnosti v Šenčuru, kde po strašidelné druhé čtvrtině prohrávali ve 23. minutě o 19 bodů. Přesto se dokázali vrátit do zápasu a nakonec svého soupeře v Alpe Adria Cupu udolali po prodloužení. Doma odpočívali Vojta Bratčenkov, Luděk Jurečka a Filip Zbránek.

Do Nymburku se sice vyhrávat nejezdí, ale každý zápas začíná od stavu 0:0 a překvapení se nikdy nedá vyloučit. Utkání 5. kola Kooperativa NBL Era Basketball Nymburk - BK Opava začíná v nymburském Sportovním centru ČUS v sobotu 26.10.2019 od 17:00 hod.