27. 10. 2017

Náš soupeř v kole 6/17: ČEZ Basketball Nymburk

Přímý souboj o první místo v tabulce čeká na naše basketbalisty tuto sobotu na palubovce mistra z Nymburku.

Přímý souboj o první místo v tabulce čeká na naše basketbalisty tuto sobotu na palubovce mistra z Nymburku.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 14 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 11 výher v Českém poháru.

Po sezóně nastal v nymburské sestavě tradiční pohyb. Odešli Sant-Roos, Allen, Welsch, Svoboda, Hall a Meier, z Děčína přišel rozehrávač Tomáš Vyoral, z USK Praha MVP loňského ročníku KNBL Jaromír Bohačík, dále se v Nymburku objevili Chorvat Boris Barač a Američané Kendrick Ray, Quincy Diggs a Hunter Mickelson.

Posledně jmenovaný, který přišel po sezóně ze Svitav, ale nymburský management nepřesvědčil, odešel záhy do Legie Varšava a na jeho místo angažovali obrovitého Američana Waverly Austina, jehož parametry 210 cm a 120 kg budí respekt. V lize zatím nastoupil proti Olomoucku a uvedl se 5 body.

V minulém týdnu se odehrála změna i na trenérském postu. Izraelec Ronen Ginzburg se bude naplno věnovat české reprezentaci, takže jeho místo převzal dosavadní asistent a krajan Oren Amiel. Ten si jako nového asistenta přivedl Aleksandra Sekuliće, který se podílel na zlaté jízdě Slovinců na letošním ME.

Nymburk stejně jako Opava dosud v novém ročníku ligy nezaváhal, takže při odloženém zápase s USK Praha má bilanci 4 - 0. V minulém kole nymburští basketbalisté rozstříleli doma Olomoucko málo vídaným poměrem 124:62, předtím zvítězili v Děčíně 99:64. Naši kluci se tedy mají na co těšit. Každý zápas se ale hraje od stavu 0:0 a naše (byť domácí) výhra nad Nymburkem v semifinále posledního play-off 80:76 by pro ně měla být povzbuzením.

"Nymburk se neodvážím tipovat. Má teď nový tým, odešli mu dva dobří hráči, může se stát cokoli. Budou mít výhodu domácího prostředí, ale my budeme bojovat a určitě jim to nedáme zadarmo," zhodnotil realisticky naše šance Rosťa Dragoun.

I Dušan Štěnička stojí oběma nohama na zemi. "V sobotu zajíždíme do Nymburka, který odehrál vynikající utkání v úterý v Bonu, kde zvítězil v Champions League. Bude to utkání dvou zatím neporažených týmů v naší lize, ale favorit je jasný. My se budeme snažit potvrdit naše dosavadní ligové výkony. Na jaký výsledek proti Nymburku to bude stačit, to uvidíme v sobotu večer," připomíná náš manažer i úspěšné vystoupení našeho soupeře v Lize mistrů.

Zápas 6. kola Kooperativa NBL ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava začíná v sobotu 28.10.2017 od 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.