26. 10. 2018

Náš soupeř v kole 6/19: BK Olomoucko

Po zápase Ligy mistrů s Benátkami jedou naši kluci k utkání Kooperativa NBL do Prostějova.

Po zápase Ligy mistrů s Benátkami jedou naši kluci k utkání Kooperativa NBL do Prostějova.

BK Olomoucko je klubem bez historie. Vznikl jako nástupce týmu Orli Prostějov, který kvůli finančním problémům ukončil působení v českém basketbale. Nově vytvořený klub převzal závazky Orlů a také i jejich licenci pro naši nejvyšší soutěž a v první sezóně svého působení v Kooperativa NBL skončil na solidním šestém místě, když ho ve čtvrtfinále vyřadila Opava 4 - 0 na zápasy.

I v kádru Olomoucka nastaly změny. Již v průběhu čtvrtfinále se zde po jeho incidentu s rozhodčím rozloučili s Čohadarevićem, po sezóně pak tým opustili také Fuller, Mitchell, Šepa, Martin Novák, Nábělek a Szabo. Z cizinců tak zůstal pouze Slovinec Jan Močnik. Přišli naopak Thomas Dunans, Javonte Douglas, Jure Pelko, Xavier Smith, Lukáš Palyza a Lukáš Sychra.

Bodově zatím nejvíce přispívají Lukáš Palyza s průměrem 20.2 a Javonte Douglas s 19.0 bodu na zápas. Druhý jmenovaný, jehož předchozí působení bylo pro nás trochu exotické Taranaki na Novém Zélendě, je pak nejužitečnějším hráčem celku trenéra Predraga Benačka. Za zmínku stojí i trojková bilance Lukáše Palyzy - 38/17, t.j. úspěšnost 44.7 %. Zajímavostí pro opavské fanoušky může být, že sportovním ředitelem klubu je bývalý hráč Opavy Michal Pekárek.

Olomoucko, hrající své zápasy v Prostějově, má zatím bilanci 2 - 3, což ho řadí na 7. příčku tabulky KNBL. V minulém kole prohrálo v Pardubicích 70:82 (Douglas 22, Palyza 17, Močnik 16), když po třech čtvrtinách ztrácelo pouhé 4 body.

Co se týče vzájemné bilance Opavy a Olomoucka, tak ta je zatím, včetně dvou zápasů Českého poháru, pro nás vysoce aktivní - 9:1. 
Svého sobotního soupeře však nemůžeme podceňovat, uznávaný stratég Predrag Benaček dokáže svůj tým připravit na každého soupeře.

"Narazíme na těžkého soupeře, pokud ale k bojovnosti z posledních zápasů přidáme větší důraz na doskoku a klid při střelbě trestných hodů, nebudeme bez šancí. Opava je nesmírně kvalitní celek, my ale potřebujeme v domácím prostředí bodovat bez ohledu na to, kdo se proti nám postaví," uvedl k utkání trenér našeho sobotního soupeře.

Přesto by mělo být v silách opavských basketbalistů v Prostějově zvítězit. "Musíme zase přepnout z Ligy mistrů na domácí soutěž, vzít si ze zápasu s Benátkami to dobré, na zbytek zapomenout a v Prostějově vyhrát," věří v sílu týmu Miroslav Kvapil. Prostějov navíc není z Opavy daleko, takže se dá předpokládat, že naši kluci budou mít i podporu svých věrných fanoušků. 
 
Utkání 6. kola Kooperativa NBL BK Olomoucko - BK Opava začíná v prostějovském Sportcentru-DDM v sobotu 27.10.2018 v 18:00 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.