29. 10. 2019

Náš soupeř v kole 6/20: USK Praha

Kooperativa NBL pokračuje šestým kolem a do Opavy přijíždí celek USK Praha.

Kooperativa NBL pokračuje šestým kolem a do Opavy přijíždí celek USK Praha.

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V nejvyšší soutěži tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V současnosti už tento pražský tým takových úspěchů nedosahuje. V minulé sezóně hrály "Sovy" dokonce ve skupině A2. Pak vysokoškoláci porazili v předkole play-off Brno, ovšem na mistrovský Nymburk už ve čtvrtfinále nestačili a obsadili konečné 8. místo.

Po skončení minulého ročníku odešli Vukosavljević, Tůma, Samoura a Böhm, tým trenéra Dino Repeši naopak posílili Chorvaté Igor Marić a Domagoj Proleta, z dorostu pak přešli Oliver Kulenovič, František Fuxa a Jaroslav Šimon. Obě chorvatské posily jsou také zatím nejvýraznějšími hráči USK v této sezóně.

V tabulce jsou pražští hráči hned za naším týmem, takže se dá říci, že středeční zápas bude soubojem o průběžné druhé místo. Věřme, že s diváckou podporou v zádech naši basketbalisté své postavení udrží. Na fanoušky naši kluci spoléhají.

"Ve středu přijíždí tým USK, který má letos po delší době velmi dobře poskládáný tým a podává výborné výkony. Jejich výhra v neděli v Ústí má velkou cenu. Hosté se opírají o silnou dvojici Sehnal, Mareš, kterou výborně doplňují zahraniční posily. Chceme-li si udržet domácí neporazitelnost, musíme podat nadstandardní výkon. Doufám, že nás také podpoří naši diváci," řekl k zápasu Petr Czudek.

A kapitán Jakub Šiřina dodal: "USK je asi pro všechny velkým překvapením letošního ročníku KNBL. Samozřejmě budeme chtít před domácím publikem zvítězit, ale máme respekt k soupeři a víme, že musíme být stoprocentně koncentrovaní od počátku utkání."

Zápas 6. kola Kooperativa NBL BK Opava - USK Praha se hraje ve středu 30.10.2019 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.