09. 11. 2018

Náš soupeř v kole 9/19: USK Praha

Tři zápasy v rozmezí 5 dnů absolvují naši basketbalisté. V sobotu je po PAOKu a Brnu čeká USK Praha.

Tři zápasy v rozmezí 5 dnů absolvují naši basketbalisté. V sobotu je po PAOKu a Brnu čeká USK Praha.

Tento pražský klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V extralize tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

"Sovy" po 5. místě v ročníku 2016/17 obsadily v minulé sezóně devátou příčku. I v jejich kádru došlo ke změnám. Po skončení sezóny odešli Bookert, Madsen, Raines, Farský, Žikla, Jan Zídek a Marek Mareš. Na trenérský post po Řekovi Christianosovi Chougkazovi usedl pětadvacetiletý chorvatský trenér Dino Repeša. 

Jeho tým posílili guard Rashad Whack, power forward Merril Holden, forwardi Filip Vukosavljević, Dalibor Fait, František Fuxa, Petr Macháč, guardi Patrick Samoura, Marek Vyroubal a small forward David Böhm. Holden ale tým po dvou zápasech opustil a Rashad Whack se před zahájením sezóny zranil a do hry zasáhl až 20.10., takže USK angažoval na pozici 2 Raheema Applebyho.

Nejužitečnějším hráčem a hráčem nejlépe doskakujícím je Filip Vukosvljević, nejvíce bodů (v průměru 15.5) doručuje Michal Mareš, dobře si vedou i Ondřej Sehnal a Raheem Appleby. Výsledky pražských basketbalistů jsou jako na houpačce. Například v minulých dvou kolech nejprve prohráli doma s NH Ostrava 70:80, aby o 4 dny později vyhráli v Pardubicích 68:63 (Mareš 20, Sehnal 19). Momentálně jim s bilancí 3 - 5 patří 8. příčka.

Z toho je vidět, že celek USK Praha nelze podceňovat, když navíc mají naši hráči v nohách úterní Ligu mistrů s PAOKem a čtvrteční zápas KNBL s Brnem. V tom opavští basketbalisté ukázali, že jim "přepínání" mezi BCL a KNBL už začíná jít. Jednoduché to ale v sobotu určitě nebude.

"USK hraje letos velmi dobře hlavně na venkovních palubovkách, což dokázali výhrou v Pardubicích. Produkují fyzický basket, který soupeře bolí, ale slaví úspěchy. Tým je složen z odchovanců a velmi dobře doplněn cizinci," okomentoval soupeře trenér Petr Czudek.

A Radim Klečka dodává: "USK umí zatlačit v obraně a těží z rychlosti hráčů. Pro nás to bude čtvrtý zápas v osmi dnech, ale ve čtvrtek jsme v koncovce mohli pošetřit síly, takže jdeme do utkání naplno."

Radovan Kouřil je opatrným optimistou: "Je to těžký soupeř. Už jsme se na ně trochu dívali a zase to bude jenom o nás. Nesmíme to podcenit. Musíme se hlavně pořádně zkoncentrovat, hrát svoji hru, hrát tvrdě a rychle dopředu. Půjdeme si samozřejmě pro další výhru."

Opavská marodka se sice nezmenšila, ale naštěstí také nerozšířila. Absentovat tedy budou i nadále Vašek Bujnoch, Rosťa Dragoun a Matouš Kurečka.

Věřme, že se našim klukům bude v sobotu dařit a za podpory opavských fanoušků vybojují další ligovou výhru. Zápas 9. kola KNBL BK Opava - USK Praha se hraje v sobotu 10.11.2018 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.