26. 02. 2019

Náš soupeř v kole A1/1/19: ČEZ Basketball Nymburk

K dohrávce 1. kola skupiny A1 Kooperativa NBL 2018/19 pojedou naši basketbalisté do Nymburku.

K dohrávce 1. kola skupiny A1 Kooperativa NBL 2018/19 pojedou naši basketbalisté do Nymburku.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu to bylo na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 15 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 12 výher v Českém poháru, když poslední pohárový zisk zaznamenal v únoru v Novém Jičíně po finálové výhře nad Opavou.

Pohyby v kádru nebyly po skončení sezóny zpočátku příliš velké. Odešli Ray, Barac, Beriša a Kolář, přišli naopak křídlo Kendall Smith a A.J. English. Ten ale do mistrovských zápasů vůbec nezasáhl a počátkem listopadu odešel i Kendall Smith. 

V pouhých šesti zápasech KNBL pak za Nymburk startoval Slovinec Jaka Brodnik, který poté zakotvil na Islandu. Po něm se v kádru našeho mistra v polovině listopadu objevil pivot Michael Myers. Necelé dva měsíce u mistra působil americký rozehrávač Glenn Miller Cosey. V kalendářním roce 2019 pak do Nymburku přešel kolínský křídelník Petr Šafarčík.

Nymburk si vede v Kooperativa NBL zatím naprosto suverénně, když jeho dosavadní bilance je 23 - 0. Nejlepším střelcem jsou Vojtěch Hruban a Jaromír Bohačík, druhý jmenovaný je nejužitečnějším hráčem výběru trenéra Orena Amiela. Pod košem pak vládnou Martin Kříž a Michael Myers. 

Nymburk byl spolu s Opavou také zástupcem českého basketbalu v Lize mistrů, ale oproti jiným sezónám se mu již tak nedařilo. Nepostoupil nejen do vyřazovacích bojů v BCL, ale ani do FIBA Euro Cupu, když v základní skupině BCL skončil na 7. místě.

Stejně jako v každém zápase Kooperativa NBL je Nymburk favoritem i v utkání s Opavou. Ve druhém kole jsme podlehli v Nymburku 78:108, doma jsme prohráli jen těsně 79:81, v již zmíněném pohárovém finále pak 68:102. Naše poslední výhra ve vzájemných zápasech má datum 6.5.2017. 

"Do Nymburku se nejezdí vyhrávat, ale rozhodně tam pojedeme se vztyčenou hlavou. Hráči v reprezentační pauze kvalitně potrénovali, takže se porveme o co nejlepší výsledek," řekl mi k utkání náš manažer a tiskový mluvčí Dušan Štěnička. 

Podle jeho informací bude stále chybět Kuba Šiřina s poraněnou patou a pochopitelně také Luděk Jurečka, kterého zlomenina jařmové kosti nepustí na palubovky ještě zhruba měsíc. Dobrou zprávou je, že naskočit se již chystá Martin Gniadek. I všichni ostatní hráči jsou zdravotně v pořádku. 

Dohrávka 1. kola nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava se hraje ve čtvrtek 28.2.2019 se začátkem v 18:30 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.