26. 02. 2021

Náš soupeř v kole A1/1/21: Basket Brno

Nadstavbu KNBL zahájí naši basketbalisté doma s Brnem.

Na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu se pokouší navázat celek Basket Brno, který byl založen v roce 2013. Tým se zatím nikdy nedostal do play-off, dokonce se musel v sezóně 2014/15 zachraňovat v baráži. Nejlepší umístění byla zatím 9. příčka v sezóně 2016/17.

V sezóně předminulé se sice brněnští basketbalisté probojovali do nadstavbové skupiny A1, ale v předkole play-off podlehli 0 - 2 celku USK Praha a bylo z toho tak "pouze" vyrovnání nejlepšího umístění, tedy 9. místo. V nedohrané "covidové" sezóně skončili brněnští basketbalisté na místě dvanáctém.

Po této sezóně opustili Brno Stegbauer, Kirves, Heřman, Roby, Smithson, Kereselidze, Szarowski a také křídelník Filip Novotný. Z Pardubic přišel reprezentační rozehrávač Viktor Půlpán, ze Svitav zase pivot Šimon Puršl. 

Tým trenéra Lubomíra Růžičky se rozrostl i některé mladé hráče, příkladem budiž šestnáctiletý Lukáš Olbort nebo osmnáctiletý Richard Bálint, který už nahlédl i do mužské reprezentace.

Brno posílili v průběhu sezóny také Američané Javion Blake a navrátilec Davell Roby a bulharský pivot Aleksandar Georgiev. Davell Roby ale odehrál jen 4 zápasy na začátku roku 2021 a z kádru zase zmizel.

Brněnští basketbalisté po vstupu silného zahraničního partnera tedy slušně posílili a je to znát i na výsledcích. Do nadstavby postoupili ze 4. místa s bilancí 13 - 9 a určitě letos mají medailové ambice. K hlavním oporám patří reprezentanti Šimon Puršl, Viktor Půlpán a Radek Farský, výborně se zapracoval i Aleksandar Georgiev.

V letošním ročníku KNBL se nám na Brno zatím dařilo, když jsme vyhráli doma 93:71 a zvítězili jsme i v Brně 86:81. Uvidíme, jak se nám povede v nadstavbě, ale nečeká nás nic lehkého.

"Po delší době se opět rozbíhá KNBL. Hostíme Brno, které hraje letos ve výborné formě. Produkují rychlý basket, se kterým se musíme vyrovnat, chceme-li vyhrát. Po delší době máme k dispozici alespoň deset hráčů, za což jsem rád," řekl k zápasu Petr Czudek.

"V reprezentační pauze jsme trénovali jen v osmi hráčích, stále se potýkáme s nemocí. Zítra nás čeká Brno, jehož síly jsme si vědomi a nic nechceme podcenit. Hrajeme doma a věřím, že se nám podaří soupeře přetlačit," doplnil trenéra Martin Gniadek, který bude vedle sebe postrádat nemocného Filipa Zbránka.

Zápas prvního kola nadstavbové skupiny A1 BK Opava - Basket Brno se hraje v sobotu 27.2.2021 v 18:00 hod., vzhledem dobře známé situaci bohužel stále bez diváků. Fanoušci mohou utkání sledovat zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.