10. 02. 2017

Náš soupeř v kole A1/1 - BK Armex Děčín

Nadstavbovou skupinu A1 KNBL zahájí naši basketbalisté na palubovce vicemistra z Děčína.

Nadstavbovou skupinu A1 KNBL zahájí naši basketbalisté na palubovce vicemistra z Děčína.

Basketbal se v tomto městě začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.První medaili vybojovala děčínská sestava v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. Vrcholem pak byly dvě poslední sezóny, kdy mohli děčínští basketbalisté slavit zisk stříbrných medailí, což je v soutěžní konstelaci současných let zřejmě maximum, které může tým mimo Nymburk dosáhnout.

Kádr týmu opustila po sezóně dvojice zkušených borců Luboš Stria a Jiří Jelínek, ale náhrady na sebe nenechaly dlouho čekat. Z Nymburku se po čtyřech sezónách vrátil Pavel Houška, v Děčíně se objevil i Jakub Krakovič, který naposledy působil v nižší soutěži ve francouzském Calais. Začátkem prosince pak posílil Děčín Lukáš Palyza, který opustil Prostějov. Děčín, stejně jako Opava, má tak na soupisce pouze české hráče.

Válčnící  zatím i v tomto ročníku KNBL naplňují medailové ambice. Skupinu A1 zahajují na třetím místě tabulky a nesou si do dalších bojů 37 bodů za 15 výher a 7 porážek. Nejlepším střelcem (13.8 bodu) i nejužitečnějším hráčem (val. 17.2) týmu Pavla Budínského je Pavel Houška, na doskoku vládne Tomáš Pomikálek (6.2 doskoku), nejvíce asistencí (3.4) má další děčínská opora Tomáš Vyoral.

Naše letošní bilance s Děčínem je vyrovnaná, na palubovce soupeře jsme prohráli 65:72, doma jsme naopak po vánočních svátcích zvítězili 91:81. Vyrovnaný boj se v Děčíně očekává i tuto sobotu. A jak vidí nadcházející souboj oba kapitáni, shodou okolností oba Jakubové?

"Opava je slušně vybavený střelecký tým, kde dokáže bodově zahrozit jakýkoliv hráč. My hrajeme doma a určitě chceme do nadstavby vstoupit vítězně. Poslední zápas v Opavě jsme prohráli a tak opavským klukům máme co vracet. Každopádně se hraje v sobotu a to u nás bývá vyprodáno, takže je určitě nač se těšit. V nadstavbě již nebude slabých soupeřů," řekl mi děčínský Jakub "Kouba" Houška.

"Po mizerném výkonu proti Pardubicím a sedmi hodinách v autobuse to nebude nic lehkého. Ale v poslední době v Děčíně umíme hrát, už jsme odtamtud nějakou výhru dovezli, takže tam pojedeme vyhrát i nyní. Teď už si jednoduchý zápas nevyberete. Musíme hrát na doraz s každým a urvat co nejvíce výher," nevzdává nic předem opavský kapitán Jakub "Šířa" Šiřina.

Který z kapitánů se bude moci po zápase radovat, to budeme vědět v sobotu večer. Utkání BK Děčín - BK Opava začíná 11.2.2017 v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.