27. 02. 2018

Náš soupeř v kole A1/18/1: BK JIP Pardubice

Nadstavbovou skupinu A1 Kooperativa NBL 2017/18 zahájí naši basketbalisté domácím zápasem s týmem Pardubic.

Nadstavbovou skupinu A1 Kooperativa NBL 2017/18 zahájí naši basketbalisté domácím zápasem s týmem Pardubic.

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v roce 1956 a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné (1974 a 1983) a 7 bronzových medailí. Tu poslední získala "Beksa" v minulém ročníku KNBL, když v boji o bronz porazila právě Opavu. Doma jsme tehdy prohráli 67:88, v odvetě v Pardubicích pak netradičně remizovali 82:82.

Po sezóně opustili tým Lamb Autrey a Joseph "Jobi" Wall, skončili i Lukáš Kotas s Josefem Příhonským a také mladý pivot Martin Roub. Beksu naopak posílili rozehrávač Daiquian Walker, křídlo Jackson Kent, pivot Scott Martin a také mladý Michal Svoboda. S Walkerem se ale v Pardubicích koncem října rozloučili a na jeho místo angažovali Jiřího Welsche, který po minulé sezóně odešel z Nymburku.

V průběhu sezóny pak nejlepší hráč Pardubic a v té době vedoucí střelec Kooperativa NBL Dominez Burnett přestoupil do lotyšského Ventpilsu a ukončil tak své působení v Bekse, které trvalo dvě a půl sezóny. V Pardubicích si ale za něho rychle našli náhradu. Tou se stal Američan Brandon Spearman, který hrál naposledy v bundesligové Jeně a okamžitě se zařadil mezi opory týmu trenérů Levella Sanderse a Tomáše Bartoška.

Pardubicím patří zatím v Kooperativa NBL druhé místo, stejného umístění dosáhli basketbalisté "Beksy" i v letošním ročníku Českého poháru, když ve finálovém zápase ve Svitavách podlehli Nymburku 65:86. I po odchodu Domineze Burnetta patří v Pardubicích k nejlepším hráčům cizinci: již zmiňovaný Brandon Spearmen, Scott Martin a Jackson Kent.

Naše letošní bilance s Pardubicemi není příznivá. Doma jsme podlehli těsně 85:86, v Pardubicích naopak jasně 70:96. Ostatně naše poslední vítězství nad celkem Pardubic je už staré skoro 2 roky. 16.4.2016 jsme tehdy zvítězili ve čtvrtfinále play-off KNBL ročníku 2015/16 doma 83:74. 

"Pardubice nám herně příliš nevyhovují, jsou výškově jinde než my. Nicméně máme jim co vracet za prohry v posledních obdobích. Pokud chceme setrvat minimálně na třetí příčce, musíme doma vyhrávat i proti tak silným soupeřům. Když se vydáme na doskoku a pokryjeme pardubický rychlý přechod do útoku, máme šanci na úspěch," okomentoval nadcházející zápas Petr Czudek.

A Radim Klečka dodává: "Pardubicím máme co vracet, vždyť nás letos již dvakrát porazily. Začíná nová soutěž - skupina A1. Začínáme doma a bylo by velmi příjemné před vlastním publikem zvítězit. Jsme však nohama na zemi a známe sílu soupeře, který nepřijede prodat kůži lacino."

Chtějí-li naši hráči ještě reálně pomýšlet na druhou příčku před letošním play-off, nesmí ve středečním zápase zaváhat. Skvělí opavští fanoušci jim při tom jistě pomohou. Bohužel se ale zřejmě budeme muset obejít bez kapitána Jakuba Šiřiny, který si z reprezentace přinesl poraněné tříslo. Poprvé se naopak v této sezóně představí v A-týmu Kryštof Vlček.

Utkání BK Opava - BK JIP Pradubice začíná ve středu 28.2.2018 v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.