03. 04. 2018

Náš soupeř v kole A1/18/10: Dekstone Tuři Svitavy

S jistotou třetího místa před play-off pojedou naši basketbalisté k poslednímu zápasu skupiny A1 do Svitav.

S jistotou třetího místa před play-off pojedou naši basketbalisté k poslednímu zápasu skupiny A1 do Svitav.

Ve Svitavách se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, až v sezóně 2015/16 toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o skvělý úspěch svitavského basketbalu.  

Na toto umístění navázali Tuři i v sezóně minulé, kdy obsadili ve skupině A2 první místo a ve čtvrtfinále statečně bojovali s Pardubicemi. Nakonec sice prohráli 1 - 3, ale bylo to další vylepšení nejlepšího výsledku pro město na pomezí Čech a Moravy.

Svitavy ale mají ještě vyšší ambice. Posilovaly již během minulého ročníku KNBL (Slezák, Marko), ale kádr týmu se po sezóně dále zkvalitnil. Odešli sice Mickelson s Vučicou, Andres a Bašta, ale posily stojí za to. Tou asi největší byl Garret Kerr, který přišel z Kolína, do české ligy se vrátili Luboš Stria a Šimon Puršl, novou akvizicí je americký rozehrávač Bryan Smithson.

Do týmu se zapojili také mladíci Luboš Kovář a Eduard Kotásek. V lednu pak přišel do svitavského týmu hráč se zkušenostmi z Euroligy Brenton Petway. Ten doposud odehrál za Tury 13 zápasů, ale zatím příliš nepřesvědčil. Lídry týmu jsou Garret Kerr, Roman Marko a Pavel Slezák.

Ve skupině A1 zatím Svitavy vyhrály 2 zápasy a sedmkrát odešly poraženy. Jejich celková bilance je 14 - 17, což je již před posledním kolem pasuje na 5. místo, takže jejich čtvrtfinálovým soupeřem bude Děčín. Ve vzájemných zápasech Svitav s Opavou byli letos vždy úspěšní domácí, takže Opava má zatím dvě výhry, Svitavy jednu.

Jak už bylo řečeno, poslední kolo skupiny A1 již sice nerozhoduje o konečném umístění, ale rozhodně jsou zápasy poslední přípravou na vyřazovací boje. To naznačil i Mirek Kvapil: "Určitě se nám po výhře nad Děčínem ulevilo, že ve Svitavách už můžeme hrát klidněji. To ale neznamená, že to tam nějak vypustíme. Na nějaké zkoušení nových věcí to nebude, ale příprava na play-off to bude výborná."

Stejně se na věc dívá i Dušan Štěnička. "Zítřejší utkání ve Svitavách už nemůže ovlivnit postavení obou týmů po nadstavbové části. Bude to tedy příprava na play-off a oba týmy mohou hrát uvolněně," řekl mi ke středečnímu zápasu opavský manažer a tiskový mluvčí.

Věřme, že si naši kluci sebevědomí před čtvrtfinále play-off s Olomouckem ve Svitavách ještě zvýší. Utkání Dekstone Tuři Svitavy - BK Opava začíná ve svitavské hale Na Střelnici ve středu 4.4.2018 od 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.