09. 03. 2018

Náš soupeř v kole A1/18/3: ČEZ Basketball Nymburk

Na naše basketbalisty čeká ve třetím kole nadstavby suverén naší ligy, kterým je mistrovský Nymburk.

Na naše basketbalisty čeká ve třetím kole nadstavby suverén naší ligy, kterým je mistrovský Nymburk.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 14 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 12 výher v Českém poháru.

Po minulé sezóně nastal v nymburské sestavě tradiční pohyb. Odešli Sant-Roos, Allen, Welsch, Svoboda, Hall a Meier, z Děčína přišel rozehrávač Tomáš Vyoral, z USK Praha MVP loňského ročníku KNBL Jaromír Bohačík, dále se v Nymburku objevili Chorvat Boris Barač a Američané Kendrick Ray, Quincy Diggs a Hunter Mickelson, který přišel ze Svitav.

Postupně ale odešli Mickelson, Diggs i další nově angažovaní hráči Waverly Austin a Calvin Godfrey, zato se k týmu připojili 206 cm vysoký pivot Alex Davis a křídlo Dardan Berisha. Změny v kádru mistra jsou tedy značné a dějí se doslova "za pochodu".

Změna se odehrála v rozjeté soutěži i na trenérském postu. Izraelec Ronen Ginzburg se již naplno věnuje české reprezentaci, takže jeho místo v říjnu převzal dosavadní asistent a krajan Oren Amiel. Ten si jako nového asistenta přivedl Aleksandra Sekuliće, který se podílel na zlaté jízdě Slovinců na loňském ME.

Nymburk vládne české basketbalové nejvyšší soutěži, když v této sezóně zatím nepoznal hořkost porážky a málokdo pochybuje, že by znovu nezískal mistrovský titul, když pohárové prvenství již v únoru obhájil. Navíc si vede velmi dobře v Lize mistrů, v níž postoupil ze své skupiny do osmifinále, kde je jeho soupeřem řecký celek AEK Athény. A Nymburk sahá i po postupu do čtvrtfinále, když ve středu v Athénách vyhrál 98:88!

Naše bilance s Nymburkem je v této sezóně 0 - 4, když jsme prohráli oba zápasy v KNBL i obě čtvrtfinálová utkání letošního ročníku Českého poháru. Poslední opavská výhra nad Nymburkem má tak datum 6.5.2017, kdy jsme v semifinále play-off porazili mistra doma 80:76.

Nymburk je samozřejmě favoritem i v sobotu, ale na straně opavských basketbalistů, kteří stále nebudou kompletní, bude skvělé publikum, před nímž si nikdo nedovolí nic vypustit. A překvapení je možné vždycky!

Na fanoušky spoléhá i Petr Czudek. "Je nám ctí přivítat rozjetý Nymburk, který se letos prosazuje i v Evropě. Chceme si napravit reputaci po prohře v Děčíně a předvést výkon, který slavil úspěch proti Pardubicím. Uvidíme jak se utkání bude vyvíjet a do jaké míry dokážeme klást odpor Nymburku. Naší výhodou bude šestý hráč na hřišti a tím je opavské publikum," řekl k zápasu náš trenér, který kromě Kuby Šiřiny bude postrádat i Kryštofa Vlčka (natažený sval).

"Po neúspěšném televizním utkání v Děčíně nás čeká soupeř nejtěžší - Nymburk. Hosté ukázali svou evropskou kvalitu ve středu v utkání Champions League, když dokázali vyhrát o deset bodů na palubovce AEK Atény. Máme respekt, ale před domácím publikem chceme předvést co nejlepší výkon a pokusit se šampiona co nejvíce potrápit," dodává k sobotě Luděk Jurečka.

Utkání 3. kola nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL BK Opava - ČEZ Basketball Nymburk začíná v sobotu 10.3.2018 od 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.