20. 03. 2018

Náš soupeř v kole A1/18/6: BK JIP Pardubice

Po vydřené výhře nad Svitavami čeká na naše basketbalisty cesta do Pardubic.

Po vydřené výhře nad Svitavami čeká na naše basketbalisty cesta do Pardubic.

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v roce 1956 a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné (1974 a 1983) a 7 bronzových medailí. Tu poslední získala "Beksa" v minulém ročníku KNBL, když v boji o bronz porazila právě Opavu. Doma jsme tehdy prohráli 67:88, v odvetě v Pardubicích pak netradičně remizovali 82:82.

Po sezóně opustili tým Lamb Autrey a Joseph "Jobi" Wall, skončili i Lukáš Kotas s Josefem Příhonským a také mladý pivot Martin Roub. Beksu naopak posílili rozehrávač Daiquian Walker, křídlo Jackson Kent, pivot Scott Martin a také mladý Michal Svoboda. S Walkerem se ale v Pardubicích koncem října rozloučili a na jeho místo angažovali Jiřího Welsche, který po minulé sezóně odešel z Nymburku.

V průběhu sezóny pak odešel do lotyšského Ventpislu do té doby nejlepší hráč Pardubic Dominez Burnett. V Pardubicích si ale za něho rychle našli náhradu. Tou se stal Američan Brandon Spearman, který hrál naposledy v bundesligové Jeně a okamžitě se zařadil mezi opory týmu trenérů Levella Sanderse a Tomáše Bartoška.

Pardubicím patří zatím v Kooperativa NBL druhé místo, stejného umístění dosáhli basketbalisté "Beksy" i v letošním ročníku Českého poháru, když ve finálovém zápase ve Svitavách podlehli Nymburku 65:86. I po odchodu Domineze Burnetta patří v Pardubicích k nejlepším hráčům cizinci: již zmiňovaný Brandon Spearmen, Scott Martin a Jackson Kent.

Zapomínat ale nesmíme ani na české hráče Viktora Půlpána a Kamila Švrdlíka. Samostatnou kapitolou je pak osmatřicetiletý veterán Radek Nečas, který již překročil hranici 800 zápasů a je pardubickou oporou pod košem, když má na svém kontě nejvíce útočných doskoků z celého týmu. 

Naše letošní bilance s Pardubicemi je zatím 1 - 2. Doma jsme podlehli těsně 85:86, v Pardubicích naopak jasně 70:96. Vše si naši kluci vynahradili v 1. kole nadstavby, kdy i v oslabené sestavě zdolali "Beksu" 87:73.

Nadcházející utkání v Pardubicích by se mohlo brát jako souboj o druhou příčku, ale Jakub Šiřina to tak nevidí. "Já bych tyhle spekulace o druhém či třetím místu moc nerozvíjel, my musíme jít zápas od zápasu. V Pardubicích jsme v této sezóně ještě nevyhráli, ale Olomoucko ukázalo, že to jde. Takže to tam určitě nepojedeme jen tak odehrát," řekl k zápasu náš kapitán a čerstvý nositel ocenění nejlepší sportovec okresu 2017.

Podobný názor má i opavský manažer a tiskový mluvčí Dušan Štěnička: "Doma jsme si dokázali, ze Pardubice můžeme porazit. Ve středu se ukáže, jestli je můžeme porážet. Favoritem nejsme, ale prohrát nejedeme."

Utkání 6. kola skupiny A1 KNBL BK JIP Pardubice - BK Opava se hraje ve středu 21.3.2018 se začátkem v 18:00 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.