27. 03. 2018

Náš soupeř v kole A1/18/8: ČEZ Basketball Nymburk

V 8. kole nadstavby pojedou naši basketbalisté do Nymburku.

V 8. kole nadstavby pojedou naši basketbalisté do Nymburku. Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 14 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 12 výher v Českém poháru.

Po minulé sezóně nastal v nymburské sestavě tradiční pohyb. Odešli Sant-Roos, Allen, Welsch, Svoboda, Hall a Meier, z Děčína přišel rozehrávač Tomáš Vyoral, z USK Praha MVP loňského ročníku KNBL Jaromír Bohačík, dále se v Nymburku objevili Chorvat Boris Barač a Američané Kendrick Ray, Quincy Diggs a Hunter Mickelson, který přišel ze Svitav.

Postupně ale odešli Mickelson, Diggs i další nově angažovaní hráči Waverly Austin a Calvin Godfrey, zato se k týmu připojili 206 cm vysoký pivot Alex Davis a křídlo Dardan Berisha. Změny v kádru mistra jsou tedy značné a dějí se doslova "za pochodu".

Změna se odehrála v rozjeté soutěži i na trenérském postu. Izraelec Ronen Ginzburg se již naplno věnuje české reprezentaci, takže jeho místo v říjnu převzal dosavadní asistent a krajan Oren Amiel. Ten si jako nového asistenta přivedl Aleksandra Sekuliće, který se podílel na zlaté jízdě Slovinců na loňském ME.

Nymburk vládne české basketbalové nejvyšší soutěži, když v této sezóně zatím nepoznal hořkost porážky a málokdo pochybuje, že by znovu nezískal mistrovský titul, když pohárové prvenství již v únoru obhájil. V Lize mistrů postoupil ze skupiny, ale v osmifinále smolně vypadl s AEK Athény, když po překvapivé výhře 98:88 v Athénách prohrál doma o 11 bodů. 

Naše bilance s Nymburkem je v této sezóně 0 - 5, když jsme prohráli tři zápasy v KNBL i obě čtvrtfinálová utkání letošního ročníku Českého poháru. Poslední opavská výhra nad Nymburkem má tak datum 6.5.2017, kdy jsme v semifinále play-off porazili mistra doma 80:76.

Nymburk je samozřejmě favoritem i ve středečním zápase, pro Opavu bude důležité připravit se na sobotní utkání s Děčínem. "Do Nymburku jedeme s cílem nezranit se a předvést basket, který v poslední době produkujeme. Na jaký výsledek to bude stačit, to uvidíme. Odpočívat bude Luděk Jurečka, který odehrál proti Olomoucku 30 minut," naznačil korekci v sestavě Dušan Štěnička.

Opavský tým by měl být jinak kompletní, na palubovku by měl vyběhnout i novopečený otec Radim Klečka. Za Nymburk určitě nenastoupí Petr Benda, otazník visí nad startem Dardana Berishi a podle posledních zpráv bude kvůli lehkému podvrtnutí kotníku absentovat i Pavel Pumprla. Zato byli na soupisku mistra připsáni mladíci z U19 Filip Novotný a Miroslav Štafl.

Utkání ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava se hraje ve středu 28.3.2018 se začátkem v 18:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.