26. 03. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/10: BK Armex Děčín

Po statečném boji s Nymburkem a báječném obratu s Pardubicemi jedou naši basketbalisté do Děčína.

Po statečném boji s Nymburkem a báječném obratu s Pardubicemi jedou naši basketbalisté do Děčína.

Basketbal se v tomto městě začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovali děčínští basketbalisté v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. V letech 2016 - 2018 pak měli v Děčíně "dobu stříbrnou", neboť se vždy dostali do finále, v němž také vždy podlehli Nymburku. V sezóně minulé prohráli ve čtvrtfinále se Svitavami na 2 - 4 na zápasy a skončili celkově pátí.

Po sezóně odešli Lukáš Bažant, Filip Halada a Pavel Houška, s kariérou vrcholového basketbalisty se rozloučil Jakub Houška, který přešel na pozici asistenta trenéra Pavla Budínského. Do týmu naopak přišli Klinton Carlson a Lamb Autrey, kádr rozšířili i mladíci Jonáš Písařík, Jakub Skalička a David Žikla.

Největším piliřem Děčína je zatím Lamb Autrey, který je nejlepším střelcem, nejlépe doskakujícím hráčem a pochopitelně také hráčem nejužitečnějším. Nejlépe mu zatím sekundují Klinton Carlson a Tomáš Pomikálek, tradiční oporou je také rozehrávač Ondřej Šiška.

Děčín je s bilancí 16 - 15 na šestém místě tabulky. Skupinu A1 načal ale sedmi porážkami v řadě a černou sérii se Válečníkům podařilo prolomit až v 8. kole v Ústí nad Labem, kde vyhráli po prodloužení 90:85. Výhru potvrdili i v kole minulém, i když se na výhru 62:60 nad posledním Brnem nadřeli víc, než asi sami očekávali. 

Ve vzájemných zápase s Opavou ale mají zatím navrch, když doma v základu  vyhráli 100:79 a výhru si odvezli i z Opavy, kde v lednu zvítězili 77:61. Až na třetí pokus jsme uspěli, když ve 3. kole nadstavby jsme doma na počátku března vyhráli 70:58.

Naši kluci stále bojují o vyhnutí se předkolu play-off a Děčín je jedním z jejich přímých "konkurentů", když na něj, stejně jako na Ústí, ztrácíme jediný bod. Proto bude středeční zápas velice důležitý pro oba celky. 

"V Děčíně se vždycky hraje těžce, protože je za námi dlouhá cesta. Uvidíme, jaký vliv bude mít na soupeře prolomení dlouhé série porážek," řekl k utkání v Děčíně Martin Gniadek.

Podobně to vidí i Dušan Štěnička: "Děčín se dostal ze šňůry porážek vítězstvím v Ústí a proti Brnu to, byť jen těsně, potvrdil. Chceme-li postoupit nahoru, nezbývá než v Děčíně vyhrát. Bude to těžké, ale proč ne?"

Věřme, že dlouhá cesta na sever Čech nezanechá na našich hráčích stopy a že naopak zpáteční cesta bude veselá. 

Zápas 10. kola nadstavbové skupiny A1 BK Armex Děčín - BK Opava se hraje ve středu 27.3.2019 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.