29. 03. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/11: egoé Basket Brno

Po neúspěšném výjezdu do Děčína přivítáme basketbalisty z moravské metropole.

Na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu se pokouší navázat tým egoé Basket Brno, který byl založen v roce 2013. Ten hraje poprvé s tímto názvem, v minulé sezóně jsme jej znali jako MMCITÉ+ Brno. Tým se zatím nikdy neprobojoval do play-off, dokonce se musel v sezóně 2014/15 zachraňovat v baráži. Nejlepší umístění byla zatím 9. příčka v sezóně 2016/17.   

Po loňském ročníku, v němž Brno obsadilo 10. místo, nezůstal v týmu kámen na kameni. Odešli Barry, Mays, Lelić, Primorac, Radulović, Smith, Tomanec a Jedovnický.

V kádru se naopak objevili křídlo Davell Roby, rozehrávač Deremy Geiger, power forwardi Reginald Keely a Lukáš Stegbauer, centr Jakub Jokl, shooting guard Radek Farský, small forward Martin Hrabovský a rozehrávač Daniel Szarowski. V listopadu u týmu náhle skončil trenér Dejan Jakara a jeho místo zaujal Řek Christianos Chougkaz, jehož posledním působištěm byl USK Praha.

Brno se trochu překvapivě, ovšem zcela zaslouženě probojovalo do elitní nadstavbové skupiny A1, v níž si ale po dvou úvodních výhrách s Pardubicemi a Děčínem připsalo osm porážek v řadě, naposledy v minulém kole v Ústí nad Labem.

Hlavními oporami jsou všichni tři cizinci. Nejlepším na doskoku je Reginald Keely, který ale v posledních zápasech kvůli zranění absentoval. Nejvíce zatím bodově přispívá Deremy Geiger (v průměru 16.7 bodu na zápas), který je nejužitečnějším hráčem týmu a navíc má úspěšnost trojek 41.3 %. 

Po Novém roce se už k týmu připojil i dlouhodobě zraněný Radek Pumprla, nejlepším českým hráčem brněnského výběru je ale "host" z Jindřichova Hradce Lukáš Stegbauer.

V tomto ročníku Kooperativa NBL máme zatím s Brnem bilanci 2 - 1. Doma jsme vyhráli 79:53, v Brně podlehli v základu 59:67 a v nadstavbě jsme brněnské basketbalisty porazili na jejich půdě 91:80. 
  
Brno po již zmíněné černé "nadstavbové" sérii už nemůže opustit osmou příčku, takže v případě úspěchu v předkole play-off půjde na mistrovský Nymburk. Opava zatím ještě neztratila naději na vyhnutí se předkolu, ale bezpodmínečně potřebuje vyhrávat, neboť každé zaváhání by ji mohlo do těchto bojů poslat.

"Po prohře v Děčíně musíme porazit doma Brno, abychom si uchovali teoretickou šanci na umístění mimo předkolo play-off. Soupeř hraje bezstarostný basket, což potvrdil v předposledním kole v Děčíně. Nesmíme ani náznakem Brno podcenit a od počátku se musíme do nich zakousnout, abychom nepřipustili překvapení," varuje před podceněním soupeře Petr Czudek.

Podobně to vidí i Luděk Jurečka: "Víme, že soupeř nemá co ztratit a hraje uvolněně. Pokud se chceme dostat na šestou příčku, již nesmíme zaváhat. Doma jsme favoritem a to chceme zítra potvrdit a potěšit naše diváky." 

Naši kluci kromě soustředěného výkonu a stoprocentního nasazení budou také spoléhat na podporu svých věrných fanoušků. Budou se ale muset opět obejít bez Mirka Kvapila, jehož problémy s kolenem přetrvávají.

Utkání 11. kola nadstavbové skupiny A1 BK Opava - egoé Basket Brno se hraje v sobotu 30.3.2019 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.