03. 04. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/12: Sluneta Ústí nad Labem

Z hlediska vyhnutí se předkolu play off nás čeká první "zápas pravdy" v Ústí nad Labem

První zmínky o basketbalu v Ústí nad Labem se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. 

Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli opět až v roce 2011. Jejich nejlepším umístěním jsou zatím dvě šestá místa v sezónách 2013/14 a 2014/15. V minulém ročníku KNBL pak brali na severu Čech 7. příčku, když je ve čtvrtfinále play-off vyřadily Pardubice nejtěsnějším poměrem 4:3.

Po sezóně opustili tým s výjimkou Spencera Svejcara všichni Američané, tedy Robinson, Singletary a Treadwell, hráčskou kariéru ukončil Stanislav Votroubek, který se bude naplno věnovat roli asistenta trenéra Antonína Pištěckého. Velkou posilou byl naopak příchod ústeckého odchovance Pavla Houšky. 

Tým jen krátce doplnil doplnil Michael Thompson, který zde hrál již předminulou sezónu, přišel také třicetiletý americký rozehrávač Jaytornah Wisseh a hráč na pozici 2 Devante Wallace. 

Další Američan Kayel Locke v Ústí neuspěl a manažer Tomáš "Slamák" Hrubý musel hledat další posilu do týmu. Tou se nakrátko stal Srb Marko Stevanović, který se ale za trochu podivných okolností přesunul do USK, odkud naopak přišel Dalibor Fait.

Jen pět zápasů odehrál v dresu Slunety Vincent Zollo, koncem ledna pak přišel na pozici 4 hrající Justin Martin. Ústecký celek ovšem doplňují také mladíci, čekající na svou příležitost v nejvyšší soutěži - Jan Maděra, Josef Pokorný a Martin David.

Devante Wallace ale "nepřežil" březen. Nebylo to ovšem z výkonnostních důvodů, ale kvůli hrubému porušení vnitřního řádu klubu, takže s ním vedení okamžitě rozvázalo pracovní poměr. O co přesně šlo, to nebylo řečeno, ale podle ohlasů to nebyl první Wallacův přestupek.

Ústí prožívá nejlepší sezónu za poslední léta. Do skupiny A1 postupovalo z šestého místa a na něm je i v současnosti. Ani Pandám se nevyhnula krize, když z posledních 8 kol vydolovali pouze jedinou výhru doma s Brnem v 10. kole. V kole minulém prohrálo Ústí v Nymburku 79:101, když v poločase ještě vedlo 44:39. 

Lídrem celku trenéra Antonína Pištěckého je pivot Pavel Houška, který je nejlepším střelcem i nejužitečnějším hráčem. Pod košem vládne Ladislav Pecka, na rozehře pak Michal Šotnar a Jaytornah Wisseh. S Devante Wallacem odešlo z Ústí také 13 bodů a 4 doskoky na zápas.

Naše bilance s Ústím je zatím příznivá. Dvakrát jsme vyhráli, jednou odešli poraženi. Případný úspěch na severu Čech by tak náš tým hodně přiblížil 6. příčce. Na to ale budou muset naši basketbalisté podat stoprocentní výkon bez výpadků, které Opavu v posledních zápasech pravidelně postihovaly. 

Zápas 12. kola nadstavby A1 KNBL 2018/19 Sluneta Ústí nad Labem - BK Opava se hraje ve středu 3.4.2019 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.