05. 04. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/13: DEKSTONE Tuři Svitavy

První krok vyhnutí se předkolu udělali naši v Ústí, teď musí tuto výhru potvrdit také ve Svitavách.

První krok vyhnutí se předkolu udělali naši v Ústí, teď musí tuto výhru potvrdit také ve Svitavách.

V tomto městě se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, až v sezóně 2015/16 toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o velký úspěch svitavského basketbalu.  

Na toto umístění navázali Tuři i v sezóně 2016/17, kdy obsadili ve skupině A2 první místo a ve čtvrtfinále statečně bojovali s Pardubicemi. Nakonec sice prohráli 1 - 3, ale 7. místo bylo dalším vylepšením nejlepšího výsledku pro město na pomezí Čech a Moravy.

To svitavští basketbalisté překonali v minulém ročníku KNBL. Po 5. místě ve skupině A1 vyřadili ve čtvrtfinále favorizovaný Děčín 4 - 2 na zápasy. Pak podlehli Nymburku 0 - 4 a v boji o bronz i Pardubicím 1 - 2. Čtvrté místo je poslalo poprvé v historii svitavského basketbalu do kvalifikace o účast ve FIBA Euro Cupu, kde ale dvakrát podlehli tureckému týmu Istanbul BBSK.

Úspěšná sestava ovšem doznala změn. Pro zranění dočasně přerušil kariéru Garret Kerr, odešli i další Američané Smithson, Petway a Roseboro, s vrcholovým basketbalem skončil Luboš Stria. Z Ostravy přešel do Svitav Russell Woods, který zde ale odehrál pouze jeden podzimní měsíc.

Do týmu přišel také hráč na pozici 4 Sean O'Brien, kádr rozšířili rovněž Martin Novák, Marek Welsch a Matěj Svoboda, který se vrátil z USA po roční zkušené v NCAA. Počátkem listopadu pak již zmíněného Woodse vystřídal v celku trenéra Lubomíra Růžičky  Charles Justin Aiken.

Svitavy jsou letos černým koněm Kooperativa NBL. S bilancí 21 - 13 figurují na 2. příčce tabulky a před třetími týmy Olomoucka a Pardubic mají náskok dvou bodů. Porážka s Nymburkem ale odstartovala jejich černou sérii, když pak podlehli v Pardubicích, doma s Děčínem a v minulém kole prohráli také v Brně.

Střelecky tým nejvíce táhnou Pavel Slezák a Sean O'Brien, který je nejlépe doskakujícím a také nejužitečnějším hráčem Turů. K oporám patří také Roman Marko, nadějný reprezentant Šimon Puršl či Charles Aiken. Dobře si vede i další naděje českého basketbalu Luboš Kovář, který u Turů hostuje z Nymburku.

Výše zmíněná série čtyř porážek Turů v řadě ale nesmí naše basketbalisty ukolébat a nic na tom nemění ani to, že po artroskopii kolena absentuje opora tým Sean O'Brien, který naskočí zřejmě až v play off, a že v Brně nehrál ani Pavel Slezák. Bude opět potřeba velkého nasazení a bojovnosti, což Opava dokázala v Ústí nad Labem. Cíl šesté příčky ale za to stojí.

"Svitavy jsou druhým týmem tabulky a už jím zůstanou do konce A1. Budeme se snažit využít jejich menší motivace a uspět. Pokud chceme udržet šestou příčku před play off, tak je to nezbytné. Víme o síle soupeře, ale proč to nezkusit?", řekl mi před svitavským zápasem Dušan Štěnička. 

Ve vzájemných zápasech zatím v posledních dvou sezónách platí "můj dům, můj hrad". Věřme, že to naši kluci ve Svitavách změní a udělají další krok k tomu, aby měli před play off volno.

Utkání 13. kola nadstavbové skupiny A1 Dekstone Tuři Svitavy - BK Opava začíná ve svitavské hala Na Střelnici v sobotu 6.4.2019 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.