09. 04. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/14: BK Olomoucko

Nadstavbovou část KNBL 2018/19 zakončí naši basketbalisté doma s Olomouckem.

Nadstavbovou část KNBL 2018/19 zakončí naši basketbalisté doma s Olomouckem.

BK Olomoucko je klubem s velmi krátkou historií. Vznikl jako nástupce týmu Orli Prostějov, který kvůli finančním problémům ukončil působení v českém basketbale. Nově vytvořený klub převzal závazky Orlů a také i jejich licenci pro naši nejvyšší soutěž a v první sezóně svého působení v Kooperativa NBL skončil na solidním šestém místě, když ho ve čtvrtfinále vyřadila Opava 4 - 0 na zápasy.

I v kádru Olomoucka nastaly po sezóně změny. Již v průběhu čtvrtfinále se zde po jeho incidentu s rozhodčím rozloučili s Čohadarevićem, po sezóně pak tým opustili také Fuller, Mitchell, Šepa, Martin Novák, Nábělek a Szabo. Z cizinců tak zůstal pouze Slovinec Jan Močnik. 

Přišli naopak Thomas Dunans, Javonte Douglas, Jure Pelko, Xavier Smith (ten ale jen na dva podzimní měsíce), Lukáš Palyza a Lukáš Sychra, počátkem prosince pak tým ještě posílil 215 cm vysoký a 110 kg vážící pivot Josip Mikulić. Poslední posilou se pak počátkem dubna stal Petr Bohačík, který přestoupil z NH Ostrava.

Bodově zatím nejvíce přispívají Javonte Douglas s průměrem na zápas 21.9 a Lukáš Palyza (21.0). Oba také vládnou střeleckým tabulkám hráčů KNBL, přičemž Douglas, jehož předchozí působení bylo pro nás trochu exotické Taranaki na Novém Zélendě, je nejužitečnějším hráčem celku trenéra Predraga Benačka i celé KNBL a také druhým hráčem KNBL na doskoku. 

Olomoucko, hrající své zápasy v Prostějově a některé také v Olomouci, patří spolu se Svitavami k černým koňům tohoto ročníku KNBL. S bilancí 20 výher a 15 proher mu patří 3. příčka tabulky skupiny A1. Po 3 porážkách v řadě zabrali Hanáci v kole minulém, kdy právě v Olomouci rozstříleli Brno 96:66. 

V sestavě jim sice chyběl Lukáš Palyza, který laboruje s poraněným kolenem, a také Jan Močnik, zato už nastoupil Petr Bohačík. Hvězdou tohoto zápasu byl s 25 body Jiří Dedek, který měl trojky 9/7!

V základní části jsme nejprve v Prostějově prohráli po nezvládnuté koncovce 90:91, v domácí odvetě jsme slavili výhru 102:92, ale v březnu jsme odjeli s debaklem 64:113. Máme tedy svým soupeřům co vracet. To ví i Petr Czudek.

"Olomoucku máme co vracet. Uštědřili nám v domácím utkání dosti potupnou porážku. Nemůžeme již být na jiném, než šestém místě tabulky po nadstavbě A1. Nespekulujeme však o možném soupeři pro play off a chceme jít za vítězstvím proti silnému soupeři a pokračovat tak ve vítězné sérii," řekl k nadcházejícímu utkání náš trenér.

A Jakub Slavík dodává: "Známe sílu soupeře, ale po posledních výhrách jsme v dobré pohodě a chceme Olomoucku vrátit porážku z prostějovské palubovky."

"Zatím ani nevím, v jaké sestavě pojedeme. V posledním utkání se třeba zranil Jure Pelko a není jisté, že s námi pojede. Nějak to dopadne a věřím, že předvedeme kvalitní basketbal a připravíme se na začátek play off," naráží na marodku v týmu lodivod Olomoucka Predrag Benaček, který také nechce spekulovat nad tím, na jakém místě se jeho tým po nadstavbě umístí. 

Naši kluci si, jak už bylo řečeno, po výhrách v Ústí a ve Svitavách zajistili šestou příčku tabulky a vyhnuli se tak nevyzpytatelnému předkolu play off. Mohou tedy hrát bez zbytečných nervů a ukázat před vyřazovacími boji, že Opava je soupeřem, z něhož musí mít obavy všichni.

Na play off se mohou ve středečním zápase připravit i opavští fanoušci, z nichž někteří nechyběli ani ve Svitavách a na jejichž podporu hráči spoléhají.

Zápas 14. kola nadstavby A1 BK Opava - BK Olomoucko se hraje ve středu 10.4.2019 v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.