12. 02. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/2: BK JIP Pardubice

Po úspěšném vystoupení ve Final 4 basketbalového poháru načnou naši basketbalisté nadstavbu KNBL v Pardubicích.

Po úspěšném vystoupení ve Final 4 basketbalového poháru načnou naši basketbalisté nadstavbu KNBL v Pardubicích.

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v roce 1956 a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné (1974 a 1983) a 8 bronzových medailí. Poslední dvě sezóny byly v městě perníku bronzové, když v sezóně 2016/17 porazili v boji o třetí příčku Pardubice Opavu a v té loňské ve stejné fázi Svitavy.

I v Pardubicích došlo k pohybům v kádru. Odešli cizinci Kent, Spearmen a Martin, Slovák Dušan Pandula se přesunul do sousedního Hradce Králové a Jiří Welsch ukončil kariéru ve vrcholovém basketbalu. Na jejich místech se objevili rozehrávač Richard Williams, forward Dwayn Benjamin, guard Donovan Jackson a power forward Evan McGaughey. Tým doplnili také mladí basketbalisté: křídlo Michal Svojanovský, power forwardi Ondřej Výcha a Jakub Čejka a rozehrávač Lukáš Brožek.

Jedna z největších opor týmu Dwayn Benjamin ale začátkem ledna v Bekse skončil. Důvodem bylo, podle vyjádření klubu, naprosto zásadní porušení interních pravidel týkajících se životosprávy. Náhradou za propuštěného Benjamina by se měl stát Ozren Pavlović, který se ve svých prvních dvou zápasech v pardubickém dresu uvedl velmi dobře.

Po odchodu Benjamina jsou nejlepšími střelci Pardubic Donovan Jackson a Richard Wiliams, k nimž se přidává právě Ozren Pavlović. Na doskoku vládne nestárnoucí Radek Nečas spolu s Kamilem Švrdlíkem, oporami jsou i Ondřej Kohout a Viktor Půlpán. 

Svěřenci trenérské dvojice Tomáš Bartošek a Levell Sanders jsou ve skupině A1 na 6. místě s bilancí 13 - 10. Základní část ale neskončili dobře, když po výhře v Opavě 89:82 prohráli doma s Kolínem. Ani skupinu A1 nezačali vítězstvím, když podlehli v Brně těsně 80:81.

Naši kluci sice o víkendu brali pohárové stříbro, ale zaplatili za to ztrátou Kuby Šiřiny a také Luďka Jurečky. Více již Dušan Štěnička: "Po druhém místě v Českém poháru nám stouplo sebevědomí, ale opět se rozšířila marodka. Luděk Jurečka má zlomeninu jařmové kosti a čeká ho operace. Jakub Šiřina má problémy s patou. Máme tedy k dispozici devět hráčů a to je dost málo. Určitě nejsme favority, i když Pardubice mají také zdravotní problémy. Jsou však v domácím prostředí." 

Otázkou tedy bude, jakou sestavu z opavského lazaretu vykouzlí naše trenérská dvojice Petr Czudek a Kryštof Vlček, ale naši basketbalisté určitě nedají Bekse nic zdarma.

Zápas 2. kola nadstavbové skupiny A1 BK JIP Pardubice - BK Opava se hraje v pardubické hale na Dašické ulici ve středu 13.2.2019 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.