01. 03. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/3: BK Armex Děčín

Po dohrávce prvního kola skupiny A1 v Nymburku čeká na naše basketbalisty v kole třetím souboj s Děčínem.

Po dohrávce prvního kola skupiny A1 v Nymburku čeká na naše basketbalisty v kole třetím souboj s Děčínem.

Basketbal se v tomto městě začal hrát už na konci roku 1945 a od roku 1947 se Děčín účastnil i regulérních soutěží. Nejvyšší soutěž hráli děčínští basketbalisté poprvé v roce 1974, ale od roku 1993 je Děčín mezi naší basketbalovou elitou již nepřetržitě.

První medaili vybojovali děčínští basketbalisté v sezóně 1997/98. Byl to bronz a stejný zisk si v Děčíně zopakovali i v sezónách 2008/09 a 2011/12. V letech 2016 - 2018 pak měli v Děčíně "dobu stříbrnou", neboť se vždy dostali do finále, v němž také vždy podlehli Nymburku. V sezóně minulé prohráli ve čtvrtfinále se Svitavami na 2 - 4 na zápasy a skončili celkově pátí.

Po sezóně odešli Lukáš Bažant, Filip Halada a Pavel Houška, s kariérou vrcholového basketbalisty se rozloučil Jakub Houška, který přešel na pozici asistenta trenéra Pavla Budínského. Do týmu naopak přišli Klinton Carlson a Lamb Autrey, kádr rozšířili i mladíci Jonáš Písařík, Jakub Skalička a David Žikla.

Největším piliřem Děčína je zatím Lamb Autrey, který je nejlepším střelcem, nejlépe doskakujícím hráčem a pochopitelně také hráčem nejužitečnějším. Nejlépe mu zatím sekundují Klinton Carlson a Tomáš Pomikálek.

Děčín je s bilancí 14 - 10 na šestém místě tabulky. Vstup do skupiny A1 mu ale nevyšel, když nejprve prohrál doma s regionálním rivalem z Ústí nad Labem 75:76 a pak podlehl v Brně 70:89. Navíc se mu nevydařilo ani Final 4 Českého poháru, když v semifinále podlehl v Novém Jičíně našim klukům 78:82 a v boji o třetí místo Olomoucku 78:86.

V letošním ročníku Kooperativa NBL mají ale ve vzájemných soubojích Opavy a Děčína navrch "Válečníci". Doma vyhráli 100:79 a výhru si odvezli i z Opavy, kde v lednu zvítězili 77:61. 

Opavě se v reprezentační pauze částečně vyprázdnila marodka, ale ideální to stále není. Určitě nenastoupí Luděk Jurečka, nad startem kapitána Kuby Šiřiny visí velký otazník, stejné to je v případě Jakuba Slavíka, kterého trápí záda. Naopak Martin Gniadek v Nymburku ukázal, že během nucené zdravotní pauzy nic ze svého basketbalového umění nezapomněl.

Opavané věří, že utkání zvládnou. "Zítra hrajeme třetí kolo nadstavby. Stále existuje teoretická šance postoupit na šesté místo v konci skupiny A1 a tím se vyhnout předkolu play off. To je náš cíl, kterého můžeme dosáhnout jen za cenu vítězství nejen v domácích zápasech. Děčín přijede nabuzený, se snahou oplatit nám porážku ze semifinále Českého poháru. Očekávám tvrdý souboj, který bude určitě zajímavý pro diváky," řekl k sotnímu zápasu Petr Czudek.

A Radim Klečka dodává: "S Děčínem je to vždy vyrovnané a hodně tvrdé. Dokázali jsme je porazit v poháru v Novém Jičíně a zítra se pokusíme o něco podobného. Jasně, soupeř bude chtít oplatit poslední porážku, ale my budeme mít za sebou domácí publikum."

Na palubovce mistra jsme ve čtvrtek vzdorovali prakticky celý první poločas, pak už nymburská kvalita slavila úspěch. Věřme, že za podpory výtečných opavských fanoušků proti Děčínu vydržíme hrát na vysoké úrovni celý zápas a výhra zůstane doma.

Utkání 3. kola nadstavbové skupiny A1 KNBL BK Opava - BK Armex Děčín se hraje v sobotu 2.3.2019 se začátkem v poněkud netradičních 16:00 hod. !

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.