05. 03. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/4: egoé Basket Brno

Po výhře nad Děčínem prověří opavské basketbalisty překvapení letošního ročníku KNBL. Jedeme do Brna.

Po výhře nad Děčínem prověří opavské basketbalisty překvapení letošního ročníku KNBL. Jedeme do Brna.

Na bohatou a úspěšnou historii brněnského basketbalu se pokouší navázat tým egoé Basket Brno, který byl založen v roce 2013. Ten hraje poprvé s tímto názvem, v minulé sezóně jsme jej znali jako MMCITÉ+ Brno. Tým se zatím nikdy neprobojoval do play-off, dokonce se musel v sezóně 2014/15 zachraňovat v baráži. Nejlepší umístění byla zatím 9. příčka v sezóně 2016/17.   

Po loňském ročníku, v němž Brno obsadilo 10. místo, nezůstal v týmu kámen na kameni. Odešli Barry, Mays, Lelić, Primorac, Radulović, Smith, Tomanec a Jedovnický.

V kádru se naopak objevili křídlo Davell Roby, rozehrávač Deremy Geiger, power forwardi Reginald Keely a Lukáš Stegbauer, centr Jakub Jokl, shooting guard Radek Farský, small forward Martin Hrabovský a rozehrávač Daniel Szarowski. V listopadu u týmu náhle skončil trenér Dejan Jakara a jeho místo zaujal Řek Christianos Chougkaz, jehož posledním působištěm byl USK Praha.

Brno se trochu překvapivě, ovšem zcela zaslouženě probojovalo do elitní nadstavbové skupiny A1 a i v ní si vede úspěšně, když doma porazilo Pardubice i Děčín. Vítězná jízda se přerušila v kole minulém, když brněnští basketbalisté prohráli doma s ústeckou Slunetou.

Hlavními oporami jsou všichni tři cizinci. Nejlepším na doskoku je Reginald Keely, nejvíce zatím bodově přispívá Deremy Geiger (v průměru 17.5 bodu na zápas), který je nejužitečnějším hráčem týmu a navíc má úspěšnost trojek přes 42 %. Po Novém roce se už k týmu připojil i dlouhodobě zraněný Radek Pumprla.

V tomto ročníku Kooperativa NBL máme zatím s Brnem vyrovnanou bilanci. Doma jsme vyhráli 79:53, v Brně naopak podlehli 59:67. Protože právě s Brnem bojujeme o sedmou příčku tabulky, bude výsledek tohoto zápasu velice důležitý pro další průběh skupiny A1.

"Brno se hodně zvedlo v závěru základní části a pokračuje ve výborných výkonech i ve skupině A1. Dokázalo porazit Pardubice i Děčín, což svědčí o tom, že jsou na vysoké úrovni. Musíme podat hodně nadstandardní výkon, abychom mohli pomýšlet na vítězství," uvědomuje si nelehkou úlohu Dušan Štěnička.

"V Brně se nehraje úplně jednoduše, je to taková specifická hala. Je multifunkční, takže je tam plno lajn. Současný brněnský tým je dobře složený, jsou tam zahraniční opory plus mladí hráči. Každý v týmu má svoji roli a nikomu ze soupeřů se tam nehraje lehce," upozorňuje také Martin Gniadek.

Brněnští si věří. "Zápas proti Opavě pro nás bude velmi důležitý a náročný, protože mám zraněných několik důležitých hráčů. Moji hráči jsou ale bojovníci, kteří hrají naplno až do úplného konce a navzájem se podporují. Jsme tým opravdových bojovníků a každý z nás maká na 110 %, abychom porazili našeho soupeře. V cestě za vítězstvím budeme potřebovat i podporu našich skvělých fanoušků," uvedl trenér Christianos Chougkaz.

I Lukáš Stegbauer je optimista: "Ve středu nás čeká velmi těžké utkání a boj o 7. místo v tabulce proti Opavě, které se začínají pomalu všichni hráči uzdravovat, takže se od nich budou očekávat jiné výsledky než doposud. My víme, že doma umíme hrát proti komukoliv a věřím, že ukážeme svoji sílu a dokážeme Opavu porazit, jako to bylo naposledy. Také doufám, že nás přijde podpořit spousta fanoušků a budou nás hnát k jedenáctému vítězství v sezoně."

Co se týče zdravotního stavu našich hráčů, jsou tu dva otazníky a jeden vykřičník. Tím vykřičníkem je Luděk Jurečka, který nastoupí nejdříve za pár týdnů. Otazníky jsou nad Jakuby Šiřinou (naražená pata) a Slavíkem (problémy se zády). O jejich případném startu se bude rozhodovat až před zápasem.

Utkání 4. kola skupiny A1 KNBL 1018/19 egoé Basket Brno - BK Opava se hraje v brněnské hale Kampus ve středu 6.3.2019 od 20:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.