08. 03. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/5: Sluneta Ústí nad Labem

Po výhrách s Děčínem a v Brně čeká na naše basketbalisty ústecká Sluneta.

Po výhrách s Děčínem a v Brně čeká na naše basketbalisty ústecká Sluneta.

První zmínky o basketbalu v Ústí nad Labem se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP. 

Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.V sezóně 2007/08 pak reprezentanti krajského města z ligy sestoupili naposledy a na postup dosáhli opět až v roce 2011. Jejich nejlepším umístěním jsou zatím dvě šestá místa v sezónách 2013/14 a 2014/15. V minulém ročníku KNBL pak brali na severu Čech 7. příčku, když je ve čtvrtfinále play-off vyřadily Pardubice nejtěsnějším poměrem 4:3.

Po sezóně opustili tým s výjimkou Spencera Svejcara všichni Američané, tedy Robinson, Singletary a Treadwell, hráčskou kariéru ukončil Stanislav Votroubek, který se bude naplno věnovat roli asistenta trenéra Antonína Pištěckého. Velkou posilou byl naopak příchod ústeckého odchovance Pavla Houšky. 

Tým jen krátce doplnil doplnil Michael Thompson, který zde hrál již předminulou sezónu, přišel také třicetiletý americký rozehrávač Jaytornah Wisseh a hráč na pozici 2 Devante Wallace. Další Američan Kayel Locke v Ústí neuspěl a manažer Tomáš "Slamák" Hrubý musel hledat další posilu do týmu. Tou se nakrátko stal Srb Marko Stevanović, který se ale za trochu podivných okolností přesunul do USK, odkud naopak přišel Dalibor Fait.

Jen pět zápasů odehrál v dresu Slunety Vincent Zollo, koncem ledna pak přišel na pozici 4 hrající Justin Martin. Ústecký celek ovšem doplňují také mladíci, čekající na svou příležitost v nejvyšší soutěži - Jan Maděra, Josef Pokorný a Martin David.

Ústí prožívá nejlepší sezónu za poslední léta. Je zatím na třetím místě tabulky skupiny A1 a vstoupilo do ní tak, jak zakončilo základ. Po výhrách v Děčíně, s Olomouckem a v Brně uťal sérii 5 výher v řadě až v minulém kole mistrovský Nymburk, který na palubovce Slunety zvítězil 96:60.

Lídrem celku trenéra Antonína Pištěckého je pivot Pavel Houška, který je nejlepším střelcem i nejužitečnějším hráčem. Pod košem vládne Ladislav Pecka, na rozehře pak Michal Šotnar a Jaytornah Wisseh. K oporám patří také Devante Wallace a Spencer Svejcar.

Naše marodka se pomalu vyprazdňuje a s tím přicházejí i zlepšené výkony. Výhry s Děčínem a v Brně se počítají, musíme to ale potvrdit i s dalším těžkým soupeřem ze severu Čech. Jedině tak můžeme ještě pomýšlet na příčky, které znamenají vyhnutí se předkolu play-off. Toho si je vědom i Petr Czudek.

"Ústí má letos výborně poskládaný tým a hraje dlouhodobě ve výborné formě. Máme v této sezoně vyrovnanou bilanci vzájemných utkání, kdy každý zvítězil na domácí palubovce. Pokud chceme pomýšlet na šestou pozici po konci skupiny A1, nesmíme již doma zaváhat. Povinnost tedy velí porazit silné Ústí. K tomu ale bude potřeba předvést o hodně lepší výkon než v prvních dvou čtvrtinách v Brně," řekl k utkání náš trenér.

A Lukáš Bukovjan dodává: "Doma hrajeme lépe než venku. Ale proti dobře hrající Slunetě budeme muset odehrát lepší začátek než jsme předvedli proti Děčínu. Doufám, že přijdou diváci a podpoří nás ve snaze o dobývání šesté pozice v tabulce."

Trenér Ústí Antonín Pištěcký, který prodloužil smlouvu se Slunetou o další tři roky, očekává těžký zápas: "V zápase s Opavou hraném na jejím hřišti bude jednoznačně důležitý vstup do utkání. Domácí budou chtít využít naší dlouhé cesty a hned od začátku si vybudovat náskok. Naším prvotním cílem bude jednoznačně zachytit začátek utkání. 

V dalším průběhu tohoto duelu bude klíčová obrana clony hráče na hráče s míčem a obrana jedna na jedna. Opavští velmi dobře "napichují" vnitřní prostor a následně hledají volné střelce na perimetru. Neméně důležité bude, stejně jako v jiných zápasech, jak si poradíme na doskoku a s obranou přechodové fáze."

"Poslední vzájemný zápas hrála Opava s hodně okleštěnou sestavou, teď to bude jiné, hraje se u nich a navíc se do kádru vrátila většina zraněných hráčů. Uvidíme, jak to bude s jejich ústředním rozehrávačem Šiřinou, ten skvěle diriguje tým a vytváří pro své spoluhráče volné pozice. Musíme se vyvarovat toho, aby domácí chytli střeleckou slinu, pak se to bude hodně těžko zastavovat," přidává rozehrávač Slunety Michal Šotnar.

Zápas 5. kola nadstavby A1 KNBL 2018/19 BK Opava - Sluneta Ústí nad Labem se hraje v sobotu 9.3.2019 se začátkem v mírně netradičních 18:30 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.