12. 03. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/6: DEKSTONE Tuři Svitavy

Po třech výhrách v řadě čeká na Opavu další zkouška. Přijíždí štika letošního ročníku KNBL Svitavy.

Po třech výhrách v řadě čeká na Opavu další zkouška. Přijíždí štika letošního ročníku KNBL Svitavy.

Ve Svitavách se hraje basketbal již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, až v sezóně 2015/16 toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o velký úspěch svitavského basketbalu.  

Na toto umístění navázali Tuři i v sezóně 2016/17, kdy obsadili ve skupině A2 první místo a ve čtvrtfinále statečně bojovali s Pardubicemi. Nakonec sice prohráli 1 - 3, ale 7. místo bylo dalším vylepšením nejlepšího výsledku pro město na pomezí Čech a Moravy.

To svitavští basketbalisté překonali v minulém ročníku KNBL. Po 5. místě ve skupině A1 vyřadili ve čtvrtfinále favorizovaný Děčín 4 - 2 na zápasy. Pak podlehli Nymburku 0 - 4 a v boji o bronz i Pardubicím 1 - 2. Čtvrté místo je poslalo poprvé v historii svitavského basketbalu do kvalifikace o účast ve FIBA Euro Cupu, kde ale dvakrát podlehli tureckému týmu Istanbul BBSK.

Úspěšná sestava ovšem doznala změn. Pro zranění dočasně přerušil kariéru Garret Kerr, odešli i další Američané Smithson, Petway a Roseboro, s vrcholovým basketbalem skončil Luboš Stria. Z Ostravy přešel do Svitav Russell Woods, který zde ale odehrál pouze jeden podzimní měsíc.

Do týmu přišel také hráč na pozici 4 Sean Obrien, kádr rozšířili rovněž Martin Novák, Marek Welsch a Matěj Svoboda, který se vrátil z USA po roční zkušené v NCAA. Počátkem listopadu pak již zmíněného Woodse vystřídal v celku trenéra Lubomíra Růžičky  Charles Justin Aiken.

Svitavy jsou letos černým koněm Kooperativa NBL. S bilancí 19 - 8 figurují na 2. příčce tabulky a před třetím týmem mají náskok tří bodů. Ve skupině A1 mají zatím bilanci 3 výher a 2 porážek, když po prohrách na Olomoucku a v Nymburku porazili doma Pardubice, vyhráli v Děčíně i doma s Brnem. Mají tak vítěznou sérii podobnou té opavské.

Střelecky tým nejvíce táhnou Pavel Slezák a Sean Obrien, který je nejlépe doskakujícím a také nejužitečnějším hráčem Turů. K oporám patří také Roman Marko, nadějný reprezentant Šimon Puršl či Charles Aiken. Dobře si vede i další naděje českého basketbalu Luboš Kovář, který u Turů hostuje z Nymburku.

Na naše kluky čeká zápas, v němž bude favoritem jejich soupeř. Zlepšená forma, tři výhry v řadě znamenající pohodu v týmu i  domácí prostředí však budou znamenat faktory, které by mohly překlopit utkání na stranu Opavy. V boji o únik ze sedmé příčky by to bylo vítězství velice cenné. Dobrou zprávou je také to, že konečně budeme kompletní.

"Přijíždí druhý tým soutěže. Opět, podle postavení v tabulce, nejsme favorité. Chceme se ale posouvat nahoru a neskrýváme, že se porveme o vítězství. Budeme-li pokračovat v efektivní hře minulých zápasů, tak máme šanci. Na druhé straně Svitavy mají výborně skloubený tým zkušených a mladých hráčů a určitě si nepřijedou pro porážku. My zítra po dlouhé době nastoupíme kompletní. Po zranění se vrací Jakub Šiřina a Luděk Jurečka," sdělil Petr Czudek.

A navrátilec "Larry" Jurečka k tomu přidává: "Jsem rád, že po úrazu z finále Českého poháru už mohu nastoupit. Měsíční pauza však byla hodně dlouhá, tak nevím, jestli proti silným Svitavám dostanu šanci hrát. Samozřejmě, že jako tým chceme doma vyhrát a bojovat stále o šestou příčku po nadstavbě."

Utkání 6. kola nadstavbové skupiny A1 BK Opava - Dekstone Tuři Svitavy začíná ve středu 13.3.2019 se začátkem tentokrát v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.