15. 03. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/7: BK Olomoucko

První polovinu nadstavbové skupiny A1 uzavřou naši basketbalisté na palubovce Olomoucka.

První polovinu nadstavbové skupiny A1 uzavřou naši basketbalisté na palubovce Olomoucka.

BK Olomoucko je klubem prakticky bez historie. Vznikl jako nástupce týmu Orli Prostějov, který kvůli finančním problémům ukončil působení v českém basketbale. Nově vytvořený klub převzal závazky Orlů a také i jejich licenci pro naši nejvyšší soutěž a v první sezóně svého působení v Kooperativa NBL skončil na solidním šestém místě, když ho ve čtvrtfinále vyřadila Opava 4 - 0 na zápasy.

I v kádru Olomoucka nastaly změny. Již v průběhu čtvrtfinále se zde po jeho incidentu s rozhodčím rozloučili s Čohadarevićem, po sezóně pak tým opustili také Fuller, Mitchell, Šepa, Martin Novák, Nábělek a Szabo. Z cizinců tak zůstal pouze Slovinec Jan Močnik. Přišli naopak Thomas Dunans, Javonte Douglas, Jure Pelko, Xavier Smith (ten ale jen na dva podzimní měsíce), Lukáš Palyza a Lukáš Sychra, počátkem prosince pak tým ještě posílil 215 cm vysoký a 110 kg vážící pivot Josip Mikulić.

Bodově zatím nejvíce přispívají Lukáš Palyza s průměrem 21.7 a Javonte Douglas s 21.1 bodu na zápas. Oba také vládnou střeleckým tabulkám i pořadí užitečnosti hráčů KNBL, přičemž Douglas, jehož předchozí působení bylo pro nás trochu exotické Taranaki na Novém Zélendě, je nejužitečnějším hráčem celku trenéra Predraga Benačka i celé KNBL a také druhým hráčem KNBL na doskoku. 

Za zmínku stojí i trojková bilance Lukáše Palyzy - 197/92, t.j. úspěšnost 46.7 %. Zajímavostí pro opavské fanoušky může být skutečnost, že sportovním ředitelem klubu je bývalý hráč Opavy Michal Pekárek.

Olomoucko, hrající své zápasy v Prostějově, patří spolu se Svitavami k černým koňům tohoto ročníku KNBL. S bilancí 17 výher a 11 proher mu patří 3. příčka tabulky skupiny A1. V ní mají zatím bilanci 4 - 2, když prohráli jen s Nymburkem a po dvojím prodloužení v Ústí nad Labem. 

V základní části jsme nejprve v Prostějově prohráli po nezvládnuté koncovce 90:91, v domácí odvetě jsme slavili výhru 102:92. Uvidíme, zda domácí prostředí bude hrát rozhodující roli i v sobotu. Po sérii 4 výher v řadě ale konečně kompletní opavská sestava může pomýšlet na úspěch i na horké prostějovské půdě.

"S Olomouckem to bude hodně těžké. Musíme makat a bojovat, o ničem jiném to není. Musíme ubránit jejich hlavní opory, což jsou hlavně cizinci a Lukáš Palyza. Věřím, že šanci na výhru v Prostějově máme," řekl k sobotnímu utkání Rosťa Dragoun. 

"Pokud pokryjeme tři klíčové hráče Olomoucka a přidáme výkon z posledního zápasu se svitavskými Tury, budeme úspěšní," má podobný názor kapitán Kuba Šiřina.

"Opava se opravdu herně zvedá. Poslední výsledky nejsou náhodné. Má vyrovnanou střídačku, může hrát ve vysokém tempu celých čtyřicet minut. Je to soupeř nebezpečný na všech pozicích. Je nepříjemný pod košem, umí pálit z dálky. Fyzicky to bude nesmírně náročné utkání," čeká tuhý boj také trenér Olomoucka Pradrag Benaček.

Zápas 7. kola nadstavbové skupiny A1 BK Olomoucko - BK Opava se hraje prostějovském Sportcentru-DDM v sobotu 16.3.2019 se začátkem v 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.