19. 03. 2019

Náš soupeř v kole A1/19/8: ČEZ Basketball Nymburk

Po debaklu s BK Olomoucko čeká na Opavu soupeř ještě těžší - mistrovský Nymburk.

Po debaklu s BK Olomoucko čeká na Opavu soupeř ještě těžší - mistrovský Nymburk.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu to bylo na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 15 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 12 výher v Českém poháru, když poslední pohárový zisk zaznamenal v únoru v Novém Jičíně po finálové výhře nad Opavou.

Pohyby v kádru nebyly po skončení sezóny zpočátku příliš velké. Odešli Ray, Barac, Beriša a Kolář, přišli naopak křídlo Kendall Smith a A.J. English. Ten ale do mistrovských zápasů vůbec nezasáhl a počátkem listopadu odešel i Kendall Smith, kterého na křídle nahradil Bracey Wright. 

V pouhých šesti zápasech KNBL pak za Nymburk startoval Slovinec Jaka Brodnik a po něm se v kádru našeho mistra v polovině listopadu objevil pivot Michael Myers. Necelé dva měsíce u mistra působil americký rozehrávač Glenn Miller Cosey a v kalendářním roce 2019 pak do Nymburku přešel kolínský křídelník Petr Šafarčík.

Nymburk si vede v Kooperativa NBL zatím naprosto suverénně, když jeho dosavadní bilance tohoto ročníku KNBL je 29 - 0. Nejlepšími střelci jsou Vojtěch Hruban a Jaromír Bohačík, druhý jmenovaný je nejužitečnějším hráčem výběru trenéra Orena Amiela. Pod košem pak vládnou Martin Kříž a Michael Myers. 

Nymburk byl spolu s Opavou také zástupcem českého basketbalu v Lize mistrů, ale oproti jiným sezónám se mu již tak nedařilo. Nepostoupil nejen do vyřazovacích bojů v BCL, ale ani do FIBA Euro Cupu, když v základní skupině BCL skončil na 7. místě.

Stejně jako v každém zápase Kooperativa NBL je Nymburk favoritem i v utkání s Opavou. Ve druhém kole jsme podlehli v Nymburku 78:108, doma jsme prohráli jen těsně 79:81, v již zmíněném pohárovém finále pak 68:102 a v prvním kole nadstavby 82:112. Naše poslední výhra ve vzájemných zápasech má datum 6.5.2017.

"Po ostudném výkonu v Prostějově si chceme napravit reputaci v domácím prostředí. Nymburk není zrovna tým, na kterém bychom si měli spravit vítěznou chuť. Nicméně po špatném výkonu v minulém kole chceme zabojovat a rehabilitovat se divákům, kteří protrpěli sobotní utkání s námi. Nymburk se dá porazit jedině tehdy, když všichni naši hráči zahrají na hranici svých možností a pokud soupeř bude mít slabší den. To samozřejmě neovlivníme, ale soustředíme se na náš výkon a snad budeme soupeři zdatným protivníkem," chce napravit nepovedený sobotní výkon Petr Czudek.

Podobně hovořil i Mirek Kvapil: "V sobotu jsme výborně hrajícímu Olomoucku nebyli soupeřem. To chceme napravit a postavit se čelem ještě lepšímu Nymburku. Zda se nám to povede, to uvidíme ve středu." Na palubovce ale bude zřejmě chybět Vašek Bujnoch, který si v Prostějově poranil kotník.

Stará pravda říká, že každé utkání začíná od stavu 0:0. Překvapení není nikdy vyloučeno, zvláště když naši basketbalisté budou mít v zádech podporu hlediště.

Zápas 8. kola nadstavby A1 BK Opava - ČEZ Basketball Nymburk se hraje ve středu 20.3.2019 se začátkem v tradičních 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.