02. 03. 2021

Náš soupeř v kole A1/2/21: USK Praha

I s novou posilou Petrem Bohačíkem odjedou naši basketbalisté do Prahy k souboji s USK

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V nejvyšší soutěži tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V současnosti už tento pražský tým takových úspěchů nedosahuje. V předminulé sezóně hrály "Sovy" dokonce ve skupině A2. Pak vysokoškoláci porazili v předkole play-off Brno, ovšem na mistrovský Nymburk už ve čtvrtfinále nestačili a obsadili konečné 8. místo. V nedohrané poslední sezóně obsadil celek USK místo sedmé. 

Po sezóně odešli z USK všichni cizinci, mladý tým až doplnil v průběhu sezóny 219 cm vysoký a 120 kg vážící Chorvat Robert Rikić. Ten ale vydržel pouze do vánoc, jeho místo zaujal Domagoj Proleta.

Sovy postoupily do skupiny A1 s bilancí 13 - 9, když na svém kontě mají jako jediný tým v tomto ročníku KNBL skalp mistrovského Nymburku a mají nakročeno k nejlepšímu umístění posledních let. Nadstavbu ale zahájily prohrou v Kolíně 73:88 (Sehnal 18, Proleta 17). 

Hlavní oporou USK je reprezentační rozehrávač Ondřej Sehnal se zápasovými průměry 17.4 bodu, 9.6 asistence, 6.1 doskoku, val. 24.9. K oporám se zařadil i Domagoj Proleta, příjemným překvapením pro trenéra Dina Repešu jsou určitě výkony Jana Štěrby. Další klíčový hráč Patrik Samoura už je v USA.

"Po smolné prohře doma s Brnem v prodloužení chceme napravit reputaci na Folimance. Máme stále v paměti poslední vzájemné utkání v Praze, které jsme ztratili vlastními chybami v závěru. Recept na vítězství je jasný, vyrovnat se s agresivitou soupeře," řekl k zápasu Petr Czudek

Nová posila Petr Bohačík dodal: "Samozřejmě chci pomoci týmu k výhře na horké půdě v Praze. Mám za sebou teprve dva společné tréninky s týmem, ale snad budu platným hráčem." Věřme, že se do našeho týmu rychle zapracuje, ostatně většinu spoluhráčů dobře zná už z ostravského dresu. Na palubovce by měl zítra potkat i uzdraveného Filipa Zbránka.

A názor trenéra USK Dino Repeši? "Hrajeme proti druhému nejlepšímu týmu ligy, a to znovu po měsíci. Minule nám nevyšel vstup do utkání a jim se dařilo hned z kraje střelecky. Pokud mají střelecký den, je to o to těžší. Budeme muset hrát skvěle v obraně, abychom se jim vyrovnali a dát do toho 100 %. To ani u nejmladšího týmu v lize jinak nejde. Navíc Opava bude s Bohačíkem ještě lepší a bude mít širší rotaci. Oproti poslednímu střetnutí musíme zlepšit doskok, minule jich měli o deset víc, což je příliš," uvedl kouč pražského týmu. 

Zápas 2. kola KNBL nadstavby A1 USK Praha - BK Opava se hraje ve středu 3.3.2021 se začátkem v 18:00 hod., sledovat jej můžete zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.