13. 02. 2017

Náš soupeř v kole A1/2: USK Praha

Po statečném výkonu s nešťastným koncem v Děčíně přivítáme na své palubovce celek USK Praha.

Po statečném výkonu s nešťastným koncem v Děčíně přivítáme na své palubovce celek USK Praha. Tento tým je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. V extralize tedy už působí více než 60 let.

V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

Poslední sezóny už pro "Sovy" tak úspěšné nejsou. V sezóně 2013/14 se pražští vysokoškoláci nedostali do play-off a skončili na konečném 9. místě. Ještě horší ale pro ně byla sezóna následující, kdy skončili dokonce až na předposledním 11. místě.  V minulém ročníku už opět do play-off pronikli a to ze 7. příčky. Ve čtvrtfinále potrápili Děčín, ale nakonec "Válečníkům" podlehli 1 - 3 na zápasy.

Kádr "Sov" se přes léto příliš nezměnil. Odešli jen Igor Josipović (Levice) a Admir Alič (Ostrava). Na jejich místo přišel Chorvat Mladen Primorac, ale hlavně finský mladík Alexander Madsen, který je v 21 letech už pečlivě sledován i v NBA a má jako historicky první hráč v USK přímou dohodu s klubem o případném odchodu do NBA. 

USK Praha si vybojoval účast v elitní šestici výtečným finišem v základní části, když vyhrál 5 posledních zápasů v řadě. V tomto vítězném tažení získal třeba i skalp druhých Pardubic. S nimi měl skupinu A1 také zahajovat, ale tento zápas byl nakonec pro vytíženost pardubické haly odložen na 8.3.2017.

Nejlepším střelcem (18.2 bodu) a nejužitečnějším hráčem (val. 20.9) týmu Mirsada Aliloviće je Jaromír Bohačík, nejlépe ho doplňují již zmíněný Alexander Madsen a Michal Mareš, dobře si vede i Mladen Primorac. V kolektivně hrajícím pražském souboru ale může být nebezpečný prakticky každý.

Naše letošní dosavadní bilance s USK je vyrovnaná, doma jsme zvítězili 72:71, z Prahy jsme si odvezli porážku 69:81. Pro boj o umístění na 4. příčce je nadcházející zápas velice důležitý a vyžaduje nejen plné nasazení hráčů, ale i tradiční podporu opavského hlediště. Věřme, že i přes poněkud netradiční úterní hrací den přijde podpořit své oblíbence vysoká návštěva. Začátek zápasu je v úterý 14.2.2017 od 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.