Náš soupeř v kole A1/20/1: Sluneta Ústí nad Labem

Nadstavbovou část KNBL 2019/20 načnou naši basketbalisté v Ústí nad Labem

Nadstavbovou část KNBL 2019/20 načnou naši basketbalisté v Ústí nad Labem.

První zmínky o basketbalu v tomto městě se datují do roku 1946. V Ústí se basketbal hrál postupně pod názvy Sokol, TJ Slovan, Železničáři a pak dlouhou dobu jako TJ Lokomotiva, později BK Lokomotiva 91. Další názvy byly BK SPOLCHEMIE a BK SČP.

Poprvé ústečtí basketbalisté hráli v nejvyšší soutěži v sezóně 1993/94, kdy obsadili 7. místo, ale hned v té další sestoupili. Celkem v té době odehrálo Ústí nad Labem v nejvyšší soutěži 14 sezón, ale na vyšší než 7. příčku nikdy nedosáhlo.

Poslední postup do nejvyšší soutěže se konal v roce 2011, od té doby hraje Ústí NBL stále. Nejlepším umístěním jsou zatím dvě šestá místa v sezónách 2013/14 a 2014/15. V minulém ročníku KNBL pak brali na severu Čech 7. příčku, když po výhře v předkole nad Kolínem je ve čtvrtfinále play-off vyřadily Svitavy.

Po sezóně odešli Američané Wisseh a Martin, do Ostravy zamířil Šmíd a s vrcholovým basketbalem se rozloučil Šteffel. Přišli Josh Brown a Joshua David (oba USA), z Ostravy se vrátil do rodného kraje děčínský odchovanec Lukáš Bažant, kádr doplnili mladí basketbalisté Jan Karlovský a Johan Haiblík.

Joshua David se ale v Ústí příliš dlouho nezdržel a na jeho místo angažovali 207 cm vysokého a 112 kg vážícího Ljubomira Čamparu ze Srbska.

Ústí si do skupiny A1 přineslo bilanci 12 výher a 10 porážek, což jim momentálně zaručuje 6. místo v tabulce. V posledním zápase základní části podlehly "Pandy" v Ostravě 86:91 (Svejcar 22, Pavel Houška 18).

K největším oporám celku trenéra Antonína Pištěckého patří Pavel Houška (třetí nejužitečnější hráč ligy), Ladislav Pecka a Spencer Svejcar, dobře si vedou také Michal Šotnar a Josh Brown.

Ústí hraje také Alpe Adria Cup, v němž se jim dařilo. Suverénně vyhrálo skupinu D s bilancí 6 - 0, když odsunulo svého velkého rivala Děčín na druhou příčku. V prvním čtvrtfinále ale podlehlo nám dobře známému celku BC Hallmann Vienna na jeho palubovce 95:102.

Na naše kluky čeká těžká práce. Dlouhá cesta, marodka v týmu, navíc vědomí, že hned v pondělí budou hrát v Děčíně první čtvrtfinále AAC. "Nikdy nikam nejedem prohrát, vždy chceme vyhrát. Program teď bude náročný, takže se s tím musíme poprat hlavně psychicky. Uvidíme, jak si to nastavíme v hlavách," nevzdává nic Rosťa Dragoun.

V KNBL letos platilo můj dům, můj hrad. Doma jsme vyhráli snadno 94:70, před Vánocmi jsme ale inkasovali od Ústí těžkou porážku 66:93. Před 14 dny jsme si ale dovezli z Ústí pohárovou výhru 83:79 a postoupili jsme do Final 4. Věřme, že na toto vítězství naši basketbalisté naváží.

Utkání 1. kola nadstavbové skupiny A1 KNBL Sluneta Ústí nad Labem - BK Opava se hraje v neděli 2. února 2020 se začátkem v 18:00 hod.