10. 02. 2020

Náš soupeř v kole A1/20/3: Dekstone Tuři Svitavy

K zápasu 3. kola nadstavby jede Opava do Svitav, kde se jí v posledních sezónách příliš nedaří

K zápasu 3. kola nadstavby jede Opava do Svitav, kde se jí v posledních sezónách příliš nedaří.

Basketbal se ve Svitavách hraje již od roku 1951, ale v nejvyšší soutěži se celek z tohoto města představil až v sezóně 2010/11. Svitavy končily vždy pod hranicí play-off, až v sezóně 2015/16 toto "prokletí" překonaly a z osmého místa šly na mistrovský Nymburk. Byly z toho sice 3 inkasované stovky a očekávaná prohra 0 - 3, ale přesto se jednalo o velký úspěch svitavského basketbalu.  

Od té doby již svitavští basketbalisté v play-off nechyběli a v minulých dvou sezónách skončili vždy na čtvrtém místě. Vylepšit tuto "bramborovou" medaili se budou pokoušet také v ligovém ročníku 2019/20.

Jejich kádr se ale mírně obměnil. Odešel Američan Aiken a rozehrávač Marek Welsch, aktivní kariéru ukončili Teplý a Martin Novák. Přišli naopak Američané Damonte Dodd a Eugene Crandall a čeští hráči Vojtěch Sýkora a Jan Hlobil. 

Z trenérského postu odešel Lubomír Růžička, kterého nahradil Lukáš Pivoda. Začátkem roku 2020 pak tým ještě posílil srbský basketbalista Svetozar Stamenković, hrající na pozici 4.

Hlavními oporami  týmu jsou Sean Obrien (2. "doskakovač" v KNBL), Eugene Crandall a Šimon Puršl, nadějného Matěje Svobodu přibrzdilo zranění a následná operace kolene, takže se na palubovce zatím od října neukázal. Na rozehrávce vládne zkušený Roman Marko, který je sedmý mezi rozehrávači KNBL. 

Tuři jsou i po zahájení nadstavby na 3. místě tabulky s bilancí 16 - 8. Skupinu A1 ale nezačali dobře, když nejprve podlehli doma USK 76:94 a pak prohráli také v Prostějově s Olomouckem 69:92. V obou zápasech se ale museli obejít bez Seana Obriena.

Přesto jsou Svitavy hlavně doma velice silný protivník, který se před svými fanoušky bude chtít rehabilitovat za poslední dva nepovedené zápasy. Navíc jsme tam koncem ledna po nepovedené druhé půli prohráli 70:90. Z toho všeho plyne, že na naše kluky čeká obtížný úkol.

Ti si snad dostatečně odpočali po maratónu 4 zápasů v pěti dnech, což bylo ještě "vylepšeno" přejezdem na sever Čech a zpět. Navíc trio Bukovjan, Slavík a Štěpánek si ještě přidalo páteční prvoligový zápas v Praze s USK B. Uvidíme také, jaká bude marodka našeho týmu. Jediné jistoty jsou v tom, že nenastoupí Mirek Kvapil a Vojta Bratčenkov.

"Určitě do Svitav pojedeme s cílem domácí porazit. Taky nemají ideální formu, naopak mají zdravotní problémy a možná je to ideální šance se na druhém místě od nich ještě víc odpoutat," neztrácí optimismus Vašek Bujnoch, který by, stejně jako všichni fanoušci Opavy, rád viděl navýšení zatímního dvoubodového náskoku na našeho úterního soupeře. 

"Věřím, že se zdvojováním už nás svitavská obrana nepřekvapí, budeme schopni na to líp reagovat a spíš my budeme trestat tohle víceméně riskování soupeře, který tím nechává některé naše hráče volné. Doufám, že teď už se Svitavami vydržíme hrát vyrovnaně 40 minut a v koncovce to dokážeme překlopit pro sebe," dodal ještě pro server NBL.cz Václav v narážce na poslední vzájemný zápas.

Utkání 3. kola nadstavby A1 KNBL Dekstone Tuři Svitavy - BK Opava se hraje v hale Na Střelnici v úterý 11.2.2020 se začátkem v 18:00 hod. Utkání bude vysílat Česká televize, přenos zápasu na ČT Sport začíná již v 17:30 hod.!

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.