28. 02. 2020

Náš soupeř v kole A1/20/4: USK Praha

První opavský zápas po reprezentační pauze bude s USK Praha

První opavský zápas po reprezentační pauze bude s USK Praha.

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí.

V nejvyšší soutěži tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V současnosti už tento pražský tým takových úspěchů nedosahuje. V minulé sezóně hrály "Sovy" dokonce ve skupině A2. Pak vysokoškoláci porazili v předkole play-off Brno, ovšem na mistrovský Nymburk už ve čtvrtfinále nestačili a obsadili konečné 8. místo.

Po skončení minulého ročníku odešli Vukosavljević, Tůma, Samoura a Böhm, tým trenéra Dino Repeši naopak posílili Chorvaté Igor Marić a Domagoj Proleta, z dorostu pak přešli Oliver Kulenovič, František Fuxa a Jaroslav Šimon.

Největšími oporami pražského celku jsou hráč na pozici 2 Raheem Appleby, pivot Domagoj Proleta, rozehrávač Ondřej Sehnal a křídlo Igor Marić.

Pražané jsou v tabulce skupiny A1 na sedmém místě s bilancí 13 výher a 13 porážek. Jejich forma jde ale nahoru, když v nadstavbě porazili venku Svitavy i Pardubice. Navíc v pohárovém Hyundai Final 4 po výhře nad Opavou 84:77 postoupili do finále, kde měli blízko k celkové výhře. Nymburku nakonec podlehli až v prodloužení 94:100.

Ve středu si basketbalisté USK zopakovali zápas s Nymburkem v předehrávce 5. kola skupiny A1 a ani tentokrát k překvapení nebylo daleko. V normální hrací době zápas skončil 80:80 a o výhře 93:88 rozhodl mistr opět až v prodloužení.

S USK se nám tradičně nehraje dobře, třeba v minulém ročníku KNBL jsme prohráli jak doma, tak i v Praze. V tomto ročníku jsme sice na domácí palubovce po prohraném prvním poločase vyhráli 92:68, ale v Praze jsme v lednu utrpěli vysokou porážku 58:88. Když k tomu připočteme již zmíněnou pohárovou prohru v Plzni a dva soví "skoroskalpy" Nymburka z posledního týdne, tak je jasné, že nás čeká těžký boj.

"Po reprezentační pauze se opět roztáčí liga. Soupeři máme co vracet za vyřazení v semifinále Českého poháru. USK odehrálo dva vyrovnané duely s Nymburkem, kdy podlehli až v prodloužení. To svědčí o jejich výborné formě. Chceme se udržet na druhé pozici a doma zvítězit," řekl k nadcházejícímu zápasu Petr Czudek.

A Jakub Šiřina dodává: "Sílu soupeře dobře známe, ale věříme, že se nám podaří odveta za prohru v poháru. Máme hodně zraněných hráčů, ale jsme odhodláni se o vítězství poprat."

Náš kapitán naráží na nelehkou situaci v týmu. Vojta Bratčenkov stále laboruje s kolenem, Luděk Jurečka má z pohárového semifinále prasklou čelist a Filip Zbránek si z Plzně dovezl poraněný postranní vaz v koleni. Mirek Kvapil sice již začal s tréninkem, ale ještě není připraven nastoupit.

Zápas nebude mít favorita, ale s výjimkou zápasu s Nymburkem jsme v této sezóně doma ještě neprohráli. Naši basketbalisté budou spoléhat na své fanoušky, z nichž ti nejvěrnější je nenechali "ve štychu" ani v pohárovém finále v Plzni. Věřme, že s jejich pomocí domácí palubovku uhájíme!

Utkání 4. kola nadstavbové skupiny A1 BK Opava - USK Praha začíná v opavské hale v sobotu 29. února 2020 již v 17:00 hod.!! Podrobnější informace zde.