03. 03. 2020

Náš soupeř v kole A1/20/5: BK Olomoucko

Po výhře nad USK prověří opavské basketbalisty BK Olomoucko

Po výhře nad USK prověří opavské basketbalisty BK Olomoucko.

Tento klub má velmi krátkou historii. Vznikl jako nástupce týmu Orli Prostějov, který kvůli finančním problémům ukončil působení v českém basketbale. Nově vytvořený klub převzal závazky Orlů a také i jejich licenci pro naši nejvyšší soutěž. I domácí stánek má většinou v Prostějově, některé zápasy ale odehraje v Olomouci. 

V první sezóně svého působení v Kooperativa NBL skončilo Olomoucko  na solidním šestém místě, když ho ve čtvrtfinále vyřadila Opava 4 - 0 na zápasy. V minulé sezóně tým již prošel přes Pardubice do semifinále. Tam byl nad jejich síly Nymburk, ale v boji o bronz přehráli Hanáci Svitavy 2 - 0 a brali své první medaile.

Po sezóně odešli Dunans, Pelko a Mikulić, udržet se podařilo Douglase. Z Opavy přišel Radovan Kouřil, další posílením byli Američan Malik Julian Morgan a Igor Josipović z Bosny, který v sezóně 2015/16 hrál v dresu USK Praha. Na hostování pak přišli mladí pivoti Dominik Štěpán a Viktor Vašát.

Douglas ale tým za trochu záhadných okolností opustil a v Prostějově začali hledat náhradu, zvláště když se zranil Malik Morgan, pro něhož sezóna předčasně skončila. Nakonec angažovali Američany Duka Sheltona a Lyndena Rose. Třetí posilou pak je Jakeem Arrington, který hrál doposud v Jindřichově Hradci, kde měl zápasové průměry 26.7 bodu, 8.4 doskoku a 4.3 asistence.

Všichni tři noví hráči se ve svých prvních vystoupeních ukázali v dobrém světle a budou určitě oporami celku trenéra Predraga Benačka. Ten se bude muset obejít bez zraněného exopavského Radovana Kouřila a bude mimo jiných spoléhat hlavně na svého nejlepšího hráče, kterým je Lukáš Palyza.

Olomoucko je s bilancí 15 - 11 na čtvrté příčce tabulky skupiny A1 a bojuje s Ústím a Pardubicemi o výsadu mít ve čtvrtfinále výhodu domácího prostředí v případném rozhodujícím zápase. V minulém kole prohrálo právě v Pardubicích 90:96 (Rose 21, Goga a Palyza 15).

Naši kluci jsou určitě povzbuzeni výhrou nad nevyzpytatelným týmem USK a přes nepříjemnou marodku pojedou do Olomouce, kde se tentokrát bude utkání odehrávat, s cílem navázat na dvě výhry v základní části (venku 90:85, doma 94:77).

"Olomoucku se zranil Radek Kouřil, ale mají dva nové Američany, kteří první zápas zahráli velice solidně. Bude to hlavně asi o nich a Lukáši Palyzovi," řekl k nadcházejícímu zápasu náš kapitán Jakub Šiřina.

Utkání 5. kola nadstavbové skupiny A1 BK Olomoucko - BK Opava se bude hrát ve středu 4.3.2020 od 18:00 hod. v Olomouci v hale gymnázia na Čajkovského ulici, zvané též "Čajkaréna". Vzhledem k relativní blízkosti místa zápasu očekávají opavští basketbalisté podporu svých fanoušků v hledišti, které má kapacitu pouze 124 míst k sezení a 80 míst k stání.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.