12. 03. 2020

Náš soupeř v kole A1/20/7: ERA Basketball Nymburk

Za bezprecedentních podmínek se uskuteční náš zápas 7. kola nadstavbové skupiny A1 s Nymburkem

Za bezprecedentních podmínek se uskuteční náš zápas 7. kola nadstavbové skupiny A1 s Nymburkem. V souvislosti s nařízením Bezpečnostní rady státu se odehraje bez diváků

Začátky basketbalu v Nymburku se datují do roku 1929, zprvu to bylo na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. 

O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 16 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 12 výher v Českém poháru.

Po sezóně 2018/19 odešli Američané Lawrence, Wrigt, Davis a Myers, do Pardubic zamířil rozehrávač Vyoral. Přišli naopak Američané Booker, Hankins a Dalton, Chorvat Rogić a křídlo Almeida z Kapverdských ostrovů. Nymburk také změnil název, v němž společnost ČEZ vystřídala ERA.

Ivan Almeida ale odehrál v dresu mistra jen 8 ligových zápasů a také 6 zápasů v Lize mistrů. Poté se rozhodl odejít a Nymburk mu vyhověl. Před vánočními svátky byl pak angažován Američan s gruzínským pasem Michael Dixon. 

Šestnáctinásobný mistr ČR si vede suverénně i v letošním ročníku KNBL, kde ještě neprohrál. V minulém kole vyhrál na půdě Olomoucka 90:73. Daří se mu i v Lize mistrů, když vyhrál svou základní skupinu a ve čtvrtfinále zdolal oslabený turecký tým Teksüt Bandirma 2 - 0 na zápasy. Jeho čtvrtfinálovým soupeřem budou AEK Athény.

Naše poslední výhra nad Nymburkem má datum 6.5.2017, ale třeba v březnu 2019 jsme tomuto týmu podlehli 89:90 střelou hostů v poslední vteřině hry. I když mistrovský celek vládne českému basketbalu již celkem dlouho, překvapení se nikdy vyloučit nedá.

Bohužel se tentokrát nebudou moci naši kluci spolehnout na podporu skvělého publika. Jak už bylo uvedeno, utkání se odehraje bez diváků. Na to reagují i členové týmu.

"Utkání s Nymburkem to je vždy svátek zejména pro opavské diváky. Tentokrát to bude bez diváků, když si to vyžádala mimořádná situace. Budeme se snažit i bez našeho "šestého" hráče podat proti leadrovi soutěže co nejlepší výkon," řekl k utkání Petr Czudek, který bude postrádat zraněné Vojtu Bratčenkova a Luďka Jurečku. K dispozici nebude ani Matouš Kurečka, který bude pomáhat celku Snakes Ostrava v 1. lize.

A Lukáš Bukovjan dodal: "Je to zvláštní situace, budeme hrát bez diváků. Chápeme situaci, kdy zdraví lidí je přednější než potěšení ze sportu. Atmosféra bude však stejně špatná pro oba týmy. Budeme bojovat o co nejlepší výsledek." 

Začátek zápasu BK Opava - ERA Basketball Nymburk je v pátek 13. března 2020 v 17:30 hod. Fanoušci jej mohou sledovat zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.