05. 03. 2021

Náš soupeř v kole A1/3/21: ERA Basketball Nymburk

Třetí kolo nadstavbové skupiny A1 přivede do opavské haly mistrovský Nymburk.

Začátky basketbalu v tomto městě se datují do roku 1929 a do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. 

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 16 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru. První příčka patřila nymburským basketbalistům také v předčasně ukončené minulé sezóně.

Po předčasném konci ligy v Nymburku zůstal jediný cizinec z minulé sezóny Hayden Dalton a v klubu už také není několik reprezentantů – Jaromír Bohačík, Martin Peterka a nakonec ani nedávný kapitán týmu Pavel Pumprla. Na soupisku přibyl navrátilec ze Svitav Luboš Kovář. 

Klub ale vrchovatě naplnil pětičlennou kvótu cizinců, a to příchody Američanů Jerricka Hardinga (rozehrávač), Omara Prewitta (křídlo) a po rychlých koncích Carltona Braggy (pivot) a slovinského dirigenta Luky Rupnika posílil o pivota Stephena Zimmermana a rozehrávače Retina Obasohana.

Nymburk opět suverénně vede ligovou tabulku, když prohrál pouze v listopadu 2020 na půdě USK. Zajistil si také postup do další fáze soutěže v Lize mistrů a v ní v 1. kole porazil německý Brose Bamberg 91:87. Ve vyrovnaném nymburském kádru těžko někoho vyzvedávat, prim asi hraje belgický reprezentant Retin Obasohan.

Nymburk jsme naposledy porazili 6.5.2017, od té doby ve vzájemných zápasech vyhrává náš sobotní soupeř. Letos se nám proti Nymburku zvlášť nedaří, když v lize jsme prohráli 87:100 a 67:101, v poháru dokonce o 56 bodů 72:128. 

Favorit zápasu je jasný, zvláště když se k trojici dlouhodobých marodů Klečka, Kurečka a Robenek přidal již před zápasem v Praze Honza Švandrlík, který má problémy s lýtkovým svalem. Bohužel si na Folimance natáhl tříslo Petr Bohačík, takže start naší nové posily je nejistý. Alespoň částečně naše absence může vyrovnat skutečnost, že po úterní výhře nad Bambergem dostali volno Vojta Hruban a Petr Benda.  

"V letošním ročníku jsme se utkali s Nymburkem třikrát. Vždy nás soupeř zašlapal pod parkety. Naposledy v utkání Českého poháru nám nadělili o více než padesát bodů. Těžko se hledají pozitivní sekvence z předcházejících utkání. Doufám, že nějaká pozitiva konečně přijdou zítra a dokážeme Nymburku vzdorovat. Samozřejmě, je to pro nás škola hrát proti tak silnému týmu," řekl k zápasu Petr Czudek.

I kapitán Jakub Šiřina si je vědom síly soupeře: "Nymburští nám letos udělují lekce. My proti nim nechceme hrát zpomalovací basket a doplácíme na to vysokým rozdílem v konečném skóre. Zítra jdeme do utkání se vztyčenou hlavou s nadějí, že soupeře konečně potrápíme déle než jednu čtvrtinu."

Nymburský Petr Šafarčík to vidí následovně: "Jestli měla Opava někde nedostatek hráčů, tak to bylo pod košem, takže Petr Bohačík je pro ně ideální posila. S klukama se i zná, takže okamžitě zapadl a zkvalitnil jejich kádr. Boči umí všechno. Doskakovat, výborný na pick and rollu a umí i vystřelit. Jejich arzenál se tak rozšířil. Nám sice dva hráči chybí, ale od toho tu máme 14 hráčů, kteří mohou nastoupit. Od toho tu jsme, abychom za tyhle tahouny zaskočili a já věřím, že jsme všichni připraveni to udělat. Proti Kolínu jsem často bránil Adama Číže, tak je možné, že mě trenér použije i na Jakuba Šiřinu. Já jsem na to připravený a pokusím se ho přibrzdit."

Utkání třetího kola skupiny A1 BK Opava - ERA Basketball Nymburk se hraje v sobotu 6.3.2021, začátek zápasu je v 18:00 hod., bohužel se i nadále hraje bez diváků v hledišti. Fanoušci mohou zápas sledovat zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel čtyř mistrovských titulů a pěti vítězství v Českém poháru.