24. 02. 2017

Náš soupeř v kole A1/3: ČEZ Basketball Nymburk

Ve finále poháru Nymburk, ve 3. kole nadstavby čeká opět Nymburk.

Ve finále poháru Nymburk, ve 3. kole nadstavby čeká opět Nymburk.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy, o dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 13 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 11 výher v Českém poháru.

Po skončení sezóny 2015/16 odešli, až na Howarda Sant-Roose, všichni zahraniční hráči, Chasson Randle dokonce do týmu NBA New York Knicks. Do Děčína se vrátil pivot Pavel Houška, asistent trenéra Lubomír Růžička odešel trénovat do slovenské Handlové. V týmu se objevil navrátilec Pavel Pumprla, stejně jako v Nymburku kdysi působící rozehrávač Eugene Lawrence.

Pak už se ale kádr dosti měnil. Přišel a zase odešel například Nigerijec Ekene Ebekwe, podobně to bylo s Christoperem Hassem. Pavel Pumprla se zranil a bude ještě nějakou dobu chybět, místo něho angažovaný Diamon Simpson skončil toto úterý. Simpsona by měl nahradit z Řecka přicházející Američan Kenneth Hall.

Nymburk v této sezóně odehraje plnou porci ligových zápasů, v Českéhm poháru již  získal po finálové výhře nad Opavou další triumf, navíc působil v nové evropské soutěži nazvané Basketball Champions League. Tam si zajistil postup do vyřazovací části, ale v předkole play-off smolně vypadl s celkem Dinamo Sassari v součtu obou zápasů o jediný bod. V KNBL ale kráčí nymburští basketbalisté za další obhajobou titulu, zatím zaváhali pouze v Pardubicích. Mají tak v čele tabulky pohodlný náskok a o jejich dalším titulu asi nikdo nepochybuje.

Ve zmiňovaném finále Českého poháru jsme Nymburku přes statečný výkon podlehli 52:72, dvě porážky jsme inkasovali i v tomto ročníku Kooperativa NBL. Ostatně naše poslední výhra nad Nymburkem nese datum 14.12.2003, ještě z doby "sedmi statečných". Že by se na této statistice po sobotě něco změnilo, to příliš pravděpodobné není. "Do Nymburka se nejezdí vyhrávat. My si jedeme zahrát s pokorou před sílou soupeře, ale necítíme se předem poraženi," ví i Dušan Štěnička.

Přesto každý zápas začíná od stavu 0:0 a naši kluci, jak řekl i náš manažer a tiskový mluvčí, určitě zápas neodevzdají svým soupeřům zadarmo. Utkání Nymburk - Opava začíná v sobotu 25.2.2017 v 17:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.