09. 03. 2021

NÁŠ SOUPEŘ V KOLE A1/4/21: BC GEOSAN KOLÍN

Ve středu nás v Kolíně čeká přímý souboj o druhé místo v tabulce skupiny A1.

Basketbal se v tomto městě začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. Získal již i bronzovou medaili a to v roce 2012. 

V předposledních čtyřech ročnících KNBL se Kolín vždy probojoval do play-off. V minulé sezóně ale vypadl v předkole play-off s Ústím nad Labem a obsadil konečné 10. místo. V nedohrané sezóně 2019/20 byli kolínští basketbalisté jedenáctí.

Po sezóně odešli z Kolína Richardson, Igrutinovič, Durham, Gill, Granič, Kolář, Brožek a Kačer. Po ročním angažmá v Brně se vrátil Filip Novotný, pod košem posílili Medvědi o Jiřího Jelínka, do Kolína se vrátil také Lee Skinner, přišli rovněž slovenský pivot Jakub Petráš a majitel tří občanství (českého, chorvatského a italského) Armin Mazić.

Mazić ale v Kolíně vydržel pouze dva zápasy a v týmu trenérů Miroslava Sodomy a Filipa Rytiny angažovali americké křídlo Devanteho Wallace, který působil dříve ve Slunetě Ústí nad Labem.

Kolínští Medvědi patří k největším překvapením letošního ročníku KNBL. S bilancí 17 - 8 zaujímají 3. místo současné tabulky nadstavbové skupiny A1. Jednoznačnými lídry týmu jsou Adam Číž a Lee Skinner, kteří obstarávají přes 40 % kolínských bodů a v tabulce užitečnosti hráčů KNBL jsou na druhém, resp. pátém místě. Adam Číž je zároveň druhým nejlepším střelcem KNBL.

S Kolínem jsme v této sezóně hráli dvakrát. Doma jsme zvítězili 82:72, několikrát odložený zápas v Kolíně jsme po koronavirové pauze ztratili poměrem 80:93. Z toho a také z postavení obou týmů v tabulce je jasné, že naše basketbalisty čeká v Kmochově městě velice těžký zápas. To si pochopitelně uvědomuje i Petr Czudek.

"Kolín je rozjetý a v ohromné pohodě. Pokud chceme udržet druhé místo v A1, nemůžeme si dovolit zaváhat. Největší hrozbou soupeře je dvojice Číž, Skinner, která útočným kouzlům vévodí," řekl k zápasu opavský kouč. Tomu opět dělá vrásky sestava. Otazníky visí nejen nad Petrem Bohačíkem s nataženými třísly, ale také nad Martinem Gniadkem, který laboruje s naraženou patou.

"Víme, že nás čeká těžké utkání proti týmu s ohromným sebevědomím. Nejsme sice kompletní, ale jedeme se poprat o udržení druhého místa v tabulce. Už jsme Kolín na jejich palubovce dokázali porazit a zítra to chceme zopakovat," neskrývá přesto bojovou náladu Lukáš Bukovjan.

Bojovnost je ale i na kolínské straně. "Všichni víme, že nás čeká prakticky nejdůležitější utkání sezóny. Pokud ho zvládneme, můžeme pomýšlet na druhé místo tabulky a my do utkání jdeme s jasným cílem zvítězit," řekl k zápasu asistent trenéra Medvědů Filip Rytina.

Zápas 4. kola nadstavbové skupiny A1 BC Geosan Kolín - BK Opava se hraje ve středu 10.3.2021 od 17:45 hod. a sledovat jej můžete zde.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.