14. 04. 2021

Náš soupeř v kole A1/5/21: BK JIP Pardubice

Sérii tří domácích zápasů na závěr nadstavbové skupiny A1 zahájí naši basketbalisté s Pardubicemi.

Basketbal začal v tomto městě psát svoji historii v roce 1956 a Pardubice mají na svém kontě i jeden mistrovský titul z roku 1984 a dále 2 stříbrné (1974 a 1983) a 8 bronzových medailí. Po dvou bronzech ale Pardubice v předloňské sezóně nepřešly přes čtvrtfinále s Olomouckem a skončily celkově páté. V minulém ročníku před předčasným koncem KNBL figurovala "Beksa" na 4. místě.

Poté profesionální kariéru ukončili Radek Nečas s Ondřejem Kohoutem, odešli také Pavlović a rozehrávač Viktor Půlpán. Tým naopak posílil slovenský pivot Jakub Merešš, na stejnou pozici se vrátil z hostování v Brně Petr Heřman a přišel také ex-olomoucký Američan Thomas Dunans. Začátkem března se pak do Pardubic po 4 letech vrátil Dominez Burnett.

Pardubicím se letos nedaří tak, jako v jiných ročnících, ale nakonec se jim podařilo proklouznout do skupiny A1, kde jsou s bilancí 14 - 16 na šestém místě tabulky, ale ještě mohou pomýšlet na konečné 5. místo ve skupině. Od začátku roku 2021 ale již tým nevede renomovaný trenér Ken Scalabroni, kterého nahradila dvojice Adam Konvalinka a Dušan Bohunický.

Lídrem jejich týmu je reprezentační rozehrávač Tomáš Vyoral (v průměru 19.7 bodu, 6.1 asistence, 5.6 doskoku, val. 24.6), spolehnout se mohou také na Thomase Dunanse, Kamila Švrdlíka, Prokopa Slaninu či Domineze Burnetta.

Po koronavirové pauze se naši kluci vrátili na palubovky právě v Pardubicích, kde vyhráli 91:84. Pak ale následovaly porážky v Brně a v Nymburce, takže se před nás dostal na druhé místo Kolín. Nutně tedy potřebujeme doma vyhrávat, čehož si je pochopitelně vědom i Petr Czudek.

"Čekají nás poslední tři utkání skupiny A1. Pokud chceme pomýšlet na druhé místo, musíme všechna utkání vítězně zvládnout. Ve středu nás čekají Pardubice, které v minulém kole útočně explodovaly v Brně. My jsme před deseti dny dokázali v Pardubicích zvítězit, budeme proto vycházet z toho, co se nám v tomto utkání dařilo" řekl k nadcházejícímu zápasu opavský trenér.

Honza Švandrlík čeká těžkou šichtu, což je vzhledem na to, že Beksa porazila v minulých kolech Kolín a vyhrála i v Brně, pochopitelné: "Nebude to snadné utkání, Pardubice nasázely Brnu v neděli 117 bodů. Rozhodující bude naše obrana a doskok."

Kromě trojice dlouhodobých marodů Klečka, Kurečka, Robenek bude na palubovce chybět také Lukáš Bukovjan, o startu Filipa Zbránka se rozhodne až těsně před zápasem.

Dohrávka 5. kola skupiny A1 KNBL BK Opava - BK JIP Pardubice proběhne ve středu 14.4.2021 se začátkem v 18:00 hod., sledovat ji můžete od 17:40 na TVCOM.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.