21. 04. 2021

Náš soupeř v kole A1/7/21: USK Praha

S jistotou 2. místa před play-off zakončí naši basketbalisté skupinu A1 KNBL zápasem s USK Praha

Tento klub je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. 

V nejvyšší soutěži tedy už působí více než 60 let. V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

V současnosti už tento pražský tým takových úspěchů nedosahuje. V předminulé sezóně hrály "Sovy" dokonce ve skupině A2. Pak vysokoškoláci porazili v předkole play-off Brno, ovšem na mistrovský Nymburk už ve čtvrtfinále nestačili a obsadili konečné 8. místo. V nedohrané poslední sezóně obsadil celek USK místo sedmé. 

Po sezóně odešli z USK všichni cizinci, mladý tým až doplnil v průběhu sezóny 219 cm vysoký a 120 kg vážící Chorvat Robert Rikić. Ten ale vydržel pouze do vánoc, jeho místo zaujal Domagoj Proleta. Naopak do USA odešla jedna z opor týmu Patrik Samoura. Před boji v play-off pak posílil Sovy Američan s českým pasem Blake Schilb.

Pražští basketbalisté mají zatím bilanci v A1 16 - 15 a v případě úspěchu v Opavě by se udrželi na 4. místě s výhodou rozhodujícího zápase čtvrtfinále na domácí půdě. O tom, že v každém půjdou na Brno, bylo již rozhodnuto dříve.
 
Hlavní oporou USK je reprezentační rozehrávač Ondřej Sehnal se zápasovými průměry 16.3 bodu, 8.7 asistence, 6.2 doskoku, val. 22.6. K hlavním oporám patří i Domagoj Proleta, Jan Štěrba či dálkový střelec Michal Mareš. Blake Schilb zatím odehrál jen dva zápasy s průměrem 12.5 bodu a 4.5 doskoku. 

Bilance letošních vzájemných zápasů hovoří pro Opavu. Doma jsme vyhráli 92:79, pak následovala smolná porážka v Praze 87:88. Tu naši odčinili ve skupině A1, když si na začátku března přivezli z Prahy výhru 75:60.

"Zítřejší utkání už nerozhoduje o pořadí v tabulce A1, ale přesto je to pro oba týmy významná generálka před play-off. Samozřejmě půjdeme do utkání naplno, ale chceme ho dohrát bez zranění. Děkujeme USK, že nám vyšlo vstříc s odložením utkání z původního březnového termínu," uvedl před zápasem Petr Czudek. "První krok letošního ročníku KNBL máme úspěšně za sebou. Jdeme do play-off z druhého místa. Zítřejší utkání nepodceníme a budeme zkoušet některé nové věci pro další fázi soutěže, čímž je čtvrtfinále, které pro nás začíná v úterý 27.4.2021. Zatím nevíme, na koho narazíme," přidal svůj názor kapitán Kuba Šiřina.

A Radovan Kouřil dodává: "Určitě budeme chtít do toho jít na plno a vyhrát. Je to poslední zápas před play-off a nechceme hazardovat s formou. Budeme do toho šlapat, abychom našli před vyřazovací částí co nejlepší pohodu."

Dohrávka 7. kola skupiny A1 KNBL BK Opava - USK Praha se hraje ve čtvrtek 22.4.2021 se začátkem v 18:00 hod., sledovat ho můžete na TVCOM.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.