24. 03. 2017

Náš soupeř v kole A1/7: USK Praha

Přímý souboj o 4. místo v tabulce se uskuteční v sobotu v Praze. Opava zajíždí na palubovku USK.

Přímý souboj o 4. místo v tabulce se uskuteční v sobotu v Praze. Opava zajíždí na palubovku USK.

Tento tým je v naší basketbalové historii jedním z nejslavnějších. Jeho počátky sahají do roku 1953, kdy poprvé vstoupil do 1. basketbalové ligy, tehdy pod názvem Slavia ITVS. Klub později působil pod názvy Slavia VŠ Praha a USK Praha, ale vždy hrál a dosud nepřetržitě hraje naši nejvyšší soutěž, v níž dobyl 13 mistrovských titulů a 11 stříbrných medailí. V extralize tedy už působí více než 60 let.

V roce 1969 dokonce jako jediný náš tým vyhrál evropský pohár, konkrétně tehdejší Pohár vítězů pohárů. V roce 1966 prohráli vysokoškoláci až ve finále PMEZ (dřívější obdoba Euroligy), finálovou porážku si odnesli i roku 1968 v PVP.

Poslední sezóny už pro "Sovy" tak úspěšné nejsou. V sezóně 2013/14 se pražští vysokoškoláci nedostali do play-off a skončili na konečném 9. místě. Ještě horší ale pro ně byla sezóna následující, kdy skončili dokonce až na předposledním 11. místě.  V minulém ročníku už opět do play-off pronikli a to ze 7. příčky. Ve čtvrtfinále potrápili Děčín, ale nakonec "Válečníkům" podlehli 1 - 3 na zápasy.

Kádr "Sov" se přes léto příliš nezměnil. Odešli jen Igor Josipović (Levice) a Admir Alič (Ostrava, nyní Slavoj BK Litoměřice). Na jejich místo přišel Chorvat Mladen Primorac, ale hlavně finský mladík Alexander Madsen, který je v 21 letech už pečlivě sledován i v NBA a má jako historicky první hráč v USK přímou dohodu s klubem o případném odchodu do NBA. 

USK Praha si vybojoval účast v elitní šestici výtečným finišem v základní části, a svoji momentální výtečnou formu potvrzuje i ve skupině A1. Například v kole minulém si doma opět vyšlápl na Pardubice (74:67), předtím vzdoroval Nymburku (71:81) a v kole A1/4 vyhrál v Děčíně 69:61. Z toho je vidět, že na naše basketbalisty nečeká na pražské Folimance nic jednoduchého.

Nejlepším střelcem (18.4 bodu) a nejužitečnějším hráčem (val. 22.0) týmu Mirsada Aliloviće je Jaromír Bohačík, který v obou těchto "kategoriích" vládne tabulkám nejlepších hráčů Kooperativa NBL. Nejlépe ho doplňují již zmíněný Alexander Madsen a Michal Mareš, dobře si vede i Mladen Primorac. V kolektivně hrajícím pražském souboru ale může být nebezpečný prakticky každý.

I s USK letos dosud platilo, že rozhodující byla domácí palubovka. Bilance tedy je zatím 2 - 1 v náš prospěch, ale protože při naší případné porážce by skóre ze vzájemných zápasů mluvilo ve prospěch našeho sobotního soupeře, pro udržení 4. místa potřebujeme zvítězit. V týmu vládne bojovná nálada, což potvrzují i slova Dušana Štěničky: "Na USK nás čeká přímý souboj o čtvrté místo. Domácí dokázali v minulém kole porazit Pardubice a hrají ve výborné formě. My jsme však porazili Děčín a nejedeme do Prahy prohrát!"

Jasno o výsledku budeme mít v sobotu večer. Zápas USK Praha - BK Opava začíná 25.3.2017 v 17:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.