10. 04. 2021

Náš soupeř v kole A1/8/21: ERA Basketball Nymburk

Venkovní šňůru zápasů v A1 zakončí naši basketbalisté v Nymburce

Venkovní šňůru zápasů v A1 zakončí naši basketbalisté v Nymburce

Začátky basketbalu v tomto městě se datují do roku 1929 a do šedesátých let se zde hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy. O dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. 

Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 16 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 13 výher v Českém poháru. První příčka patřila nymburským basketbalistům také v předčasně ukončené minulé sezóně.

Po předčasném konci ligy v Nymburku zůstal jediný cizinec z minulé sezóny Hayden Dalton a v klubu už také není několik reprezentantů – Jaromír Bohačík, Martin Peterka a nakonec ani nedávný kapitán týmu Pavel Pumprla. Na soupisku přibyl navrátilec ze Svitav Luboš Kovář. 

Klub ale vrchovatě naplnil pětičlennou kvótu cizinců, a to příchody Američanů Jerricka Hardinga (rozehrávač), Omara Prewitta (křídlo) a po rychlých koncích Carltona Braggy (pivot) a slovinského dirigenta Luky Rupnika posílil o pivota Stephena Zimmermana a rozehrávače Retina Obasohana.

Nymburk opět suverénně vede ligovou tabulku, když prohrál pouze v listopadu 2020 na půdě USK. Stejně suverénně vyhrál svou nadstavbovou skupinu Ligy mistrů a do Final 8 této soutěže půjde jako nasazený tým.

Nymburk jsme naposledy porazili 6.5.2017, od té doby ve vzájemných zápasech vyhrává náš sobotní soupeř. Letos se nám proti Nymburku zvlášť nedaří, když v lize jsme prohráli 87:100, 67:101 a 74:99, v poháru dokonce o 56 bodů 72:128. 

Favorit zápasu je tak jasný. Nymburk sice v posledním utkání Ligy mistrů se Zaragozou šetřil Jerricka Hardinga a vůbec nenastoupil Retin Obasohan, přesto zvítězil v přímém souboji nad Zaragozou o 20 bodů. Z toho je vidět, jak má český mistr silný kádr.

"Jedeme do Nymburka něco odkoukat a zkusit zlepšit náš projev oproti čtvrtečnímu zápasu v Brně. Schází nám podzimní lehkost. V těžkém utkání se pokusíme držet hlavy nahoře," vidí realitu Petr Czudek, který bude i nadále postrádat Lukáše Bukovjana.

Podobně se vyjádřil i Kuba Slavík: "Do Nymburka jedeme s pokorou a víme, že nemáme co ztratit. Letos nás Nymburk již čtyřikrát porazil, takže víme co nás asi čeká. Budeme v neděli hledat ztracenou formu."

Utkání 8. kola skupiny A1 ERA Basketball Nymburk - BK Opava se hraje v neděli 11.4.2021 se začátkem v 17:00 hod., sledovat jej můžete na TVCOM.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.