29. 03. 2017

Náš soupeř v kole A1/8: ČEZ Basketball Nymburk

Do konce nadstavby zbývají tři kola a do Opavy přijíždí mistrovský Nymburk.

Do konce nadstavby zbývají tři kola a do Opavy přijíždí mistrovský Nymburk.

Začátky basketbalu v tomto středočeském městě se datují do roku 1929, zprvu na sokolské, později i na "nesokolské" bázi. Do šedesátých let se v Nymburku hrál basketbal pouze na krajské úrovni. Startem do "vyšších sfér" byl rok 1996, kdy Nymburk postoupil do třetí ligy, o dva roky později pak založili bratři Janstové společnost BK GA Nymburk a tým rychle postupoval až do nejvyšší soutěže. Po 10. místě v premiérové sezóně 2000/01 pak již Nymburk bez medaile nikdy nezůstal, získal celkem 13 mistrovských titulů, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili a také již 11 výher v Českém poháru.

Po skončení sezóny 2015/16 odešli, až na Howarda Sant-Roose, všichni zahraniční hráči, Chasson Randle dokonce do týmu NBA New York Knicks. Do Děčína se vrátil pivot Pavel Houška, asistent trenéra Lubomír Růžička odešel trénovat do slovenské Handlové. V týmu se objevil navrátilec Pavel Pumprla, stejně jako v Nymburku kdysi působící rozehrávač Eugene Lawrence.

Pak už se ale kádr dosti měnil. Přišel a zase odešel například Nigerijec Ekene Ebekwe, podobně to bylo s Christoperem Hassem. Pavel Pumprla se zranil a bude ještě nějakou dobu chybět, místo něho angažovaný Diamon Simpson také skončil a nahradil ho z Řecka přicházející Američan Kenneth McElrath a dalším příchozím byl hráč na pozici 2 Stephen Holt.

Nymburk v této sezóně odehraje plnou porci ligových zápasů, v Českém poháru již  získal po finálové výhře nad Opavou další triumf, navíc působil v nové evropské soutěži nazvané Basketball Champions League. Tam si zajistil postup do vyřazovací části, ale v předkole play-off smolně vypadl s celkem Dinamo Sassari v součtu obou zápasů o jediný bod. V KNBL ale kráčí nymburští basketbalisté za další obhajobou titulu, zatím zaváhali pouze v Pardubicích. Mají tak v čele tabulky pohodlný náskok a o jejich dalším titulu asi nikdo nepochybuje.

Nymburku jsme v letošní sezóně včetně pohárového finále již čtyřikrát podlehli, ostatně naše poslední výhra nad Nymburkem nese datum 14.12.2003, ještě z doby "sedmi statečných". V posledním zápase na palubovce mistra ale naši kluci sahali po překvapení, když v poločase vedli o 20 bodů. Nakonec sice odešli poraženi 77:84, ale tento zápas naznačil, že i Nymburk se dá porazit.

"Našim dnešním soupeřem je velice silný tým Nymburka, který má na všech postech vynikající hráče. Pro nás je vždycky radost proti takovému soupeři nastupovat a i dnes se na utkání těšíme. V Nymburce jsme dosti dlouho vzdorovali, takže dnes bychom to rádi zopakovali," řekl Petr Czudek, který kromě Kryštofa Vlčka bude stále postrádat také s ramenem laborujícího Viktora Cveka.

"V družstvu Nymburka jsou také jenom lidé a občas mají špatnou chvíli. Třeba to bude dnes. Do utkání jdeme s pokorou, ale ne poraženecky, budeme bojovat," nevzdává nic předem ani náš kapitán Kuba Šiřina. Ve sportu není nic nemožného a když se všechny příznivé okolnosti sejdou a přidají se skvělí opavští diváci, třeba si po více než 13 letech připíšeme další výhru nad současným suverénem české basketbalové scény.

Utkání BK Opava - ČEZ Basketball Nymburk začíná dnes v obvyklých 18:00 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.