16. 04. 2021

Náš soupeř v kole A1/9/21: BC GEOSAN Kolín

Jako by už nastalo play-off - s Kolínem se v sobotu střetneme o 2. místo po nadstavbě.

Basketbal se v Kolíně začal hrát už v roce 1935, ale první oficiální klub s názvem Sokol Kolín vznikl až v roce 1940. V sezóně 2006/07 postoupil Kolín po výhře ve finále play-off 1. ligy právě nad Opavou do nejvyšší soutěže, v níž od té doby hraje nepřetržitě. Získal již i bronzovou medaili a to v roce 2012. 

V předposledních čtyřech ročnících KNBL se Kolín vždy probojoval do play-off. V minulé sezóně ale vypadl v předkole play-off s Ústím nad Labem a obsadil konečné 10. místo. V nedohrané sezóně 2019/20 byli kolínští basketbalisté jedenáctí.

Po sezóně odešli z Kolína Richardson, Igrutinovič, Durham, Gill, Granič, Kolář, Brožek a Kačer. Po ročním angažmá v Brně se vrátil Filip Novotný, pod košem posílili Medvědi o Jiřího Jelínka, do Kolína se vrátil také Lee Skinner, přišli rovněž slovenský pivot Jakub Petráš a majitel tří občanství (českého, chorvatského a italského) Armin Mazić.

Mazić ale v Kolíně vydržel pouze dva zápasy a v týmu trenérů Miroslava Sodomy a Filipa Rytiny angažovali americké křídlo Devanteho Wallace, který působil dříve ve Slunetě Ústí nad Labem.

Minulý týden navíc přišly další posily: křídlo David Pekárek z Olomoucka a belgický rozehrávač Francis Fernand Torreborre, který naposledy hrál v druhé rakouské lize.

Kolínští Medvědi patří k největším překvapením letošního ročníku KNBL. S bilancí 20 - 10 zaujímají (i když jen o skóre) 2. místo současné tabulky nadstavbové skupiny A1, když mají stejnou bilanci jako Opava. 

Jednoznačnými lídry týmu jsou Adam Číž a Lee Skinner, kteří obstarávají přes 40 % kolínských bodů a v tabulce užitečnosti hráčů KNBL jsou na druhém, resp. čtvrtém místě. Adam Číž je zároveň třetím nejlepším střelcem KNBL.

Naše bilance s Kolínem v této sezóně je zatím 1 - 2, když oba týmy si udržely své domácí prostředí. Naši kluci udělají v sobotu jistě všechno pro to, aby tomu tak bylo i nadále. Jiná cesta k druhému místu ve skupině A1 není.

"V sobotu nás čeká utkání, které rozhodne o tom, kdo bude na druhém místě po nadstavbě A1. Kolín hraje velice chytrý basketbal bez chyb, podpořený úspěšnou střelbou ze střední a větší vzdálenosti. Budeme se snažit zahušťovat obranu a utkání na domácí palubovce zvládnout," věří svému týmu Petr Czudek.

"Je super, že si to doma s Kolínem rozdáme o 2. místo, které my moc chceme. Dobře se připravíme, já osobně se na ten zápas hodně těším," přidal Petr Bohačík.

A Juraj Páleník dodává: "Hra Kolína je v letošním roce velmi úspěšná. Hráči si navzájem vyhoví. Klíčem k našemu úspěchu bude skutečnost, že si nenecháme vnutit soupeřovo tempo a naopak převezmeme taktovku my."

Kromě tří vleklých marodů Radima Klečky, Matouše Kurečky a Adama Robenka je na listině nemocných také Lukáš Bukovjan. Zdravotní problémy bohužel sužují také Filipa Zbránka a Luďka Jurečku, o jejichž případném startu se rozhodne až před zápasem.

Zápas 9. kola skupiny A1 KNBL se hraje v sobotu 17.4.2021 od 17:10 hod. Fanoušci se už nemusí spoléhat jen na TVCOM, protože utkání vysílá již od 16:50 hod. ČT Sport.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.