09. 10. 2018

Náš soupeř v LM 1/19: Nanterre 92

Při premiérovém vystoupení v Lize mistrů přivítají opavští basketbalisté francouzský celek Nanterre 92.

Při premiérovém vystoupení v Lize mistrů přivítají opavští basketbalisté francouzský celek Nanterre 92.

Klub ze západního předměstí Paříže byl založen v roce 1927 jako JSF Nanterre, název Nanterre 92 používá od roku 2016. Své zápasy hraje v aréně Palais des Sports Maurice Thorez, která má kapacitu 3000 diváků. Klubové barvy jsou zelená a bílá. Tým v sezóně 2004/05 postoupil do druhé nejvyšší francouzské soutěže Pro B, kterou v roce 2011 vyhrál a dostal se tak mezi francouzskou elitu.

Na svém kontě má klub z Nanterre jeden titul francouzského mistra, který získal v sezóně 2012/13 a dvě výhry ve francouzském poháru. V sezóně 2013/14 si zahrál nejvyšší evropskou klubovou soutěž Euroligu, ale nepostoupil ze základní skupiny. O rok později vyhrál Eurochallenge a v sezóně 2016/17 se stal vítězem FIBA Eurocupu.

V minulé sezóně hrál Ligu mistrů a byl jedním ze soupeřů Nymburku ve skupině D, kde obsadil 3. místo hned za naším mistrem. V prvním kole vyřazovacích bojů ale padl s tureckým Banvitem, když prohrál oba zápasy. V kvalifikaci pro letošní ročník Ligy mistrů vyřadil bez problémů finský Karhu Basketbal po výhrách 91:54 ve Finsku a 91:58 doma.

Trenérem týmu je čtyřiapadesátiletý Pascal Donnadieu. Ten svou trenérskou kariéru spojil právě s Nanterre, kde působí již od roku 1987. Nejzkušenějším hráčem jeho výběru je americký rozehrávač Dominic Wayne Waters, který za svou kariéru vystřídal již řadu klubů, přičemž v belgické lize v roce 2012 i v izraelské o rok později byl hráčem s nejvíce asistencemi. Do Nanterre přišel před sezónou z tureckého Pinar Karsiyka.

V týmu působí také islandský reprezentant Haukur Pálsson nebo třeba bývalý člen fracouzských mládežnických reprezentací pivot Yannis Morin, který se v minulé sezóně stal v dresu klubu Le Mans Sarthe mistrem Francie.

Na naše basketbalisty tedy čeká na úvod Ligy mistrů velice silný soupeř, který je ostřílený evropskými klubovými soutěžemi. Pro úspěch bude třeba podat výkon na samé hranici možností. Opavští hráči budou také spoléhat na výraznou podporu svých fanoušků.

Utkání 1. kola Ligy mistrů BK Opava - Nanterre 92 začíná ve středu 10.10.2018 v mírně netradičních 18:30 hod. 

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.