22. 01. 2019

Náš soupeř v LM 12/19: PAOK Soluň

Na naše basketbalisty čeká třetí zápas v pěti dnech. Budou bojovat se soluňským týmem PAOK.

Klub PAOK Soluň byl založen v roce 1926 a již v roce 1928 vznikl v jeho rámci basketbalový tým. Ten se stal dvakrát mistrem Řecka (1958/59 a 1992/93), získal i třikrát řecký pohár. Tým hraje své zápasy od roku 2000 ve sportovní aréně PAOK s kapacitou 8500 diváků, klubové barvy jsou černá a bílá.

PAOK byl úspěšný i na mezinárodní scéně, když v sezóně 1990/91 vyhrál Saportův pohár a o tři roky později i Koračův pohár. V roce 1993 se probojoval do Final 4 Euroligy, kde obsadil 3. místo. V posledních dvou sezónách hrál Ligu mistrů. Vždy se mu podařilo postoupit ze základní skupiny, ale dalšího většího úspěchu již nedosáhl.

Hlavním trenérem celku PAOK je třiačtyřicetiletý Řek Ilias Papatheodorou, který byl úspěšným trenérem řeckých mládežnických výběrů a na svém kontě má i double v Kazachstánu, kde s Astanou vyhrál v roce 2017 ligu i pohár. V jeho současném týmu najdeme 8 Řeků, 4 Američany a po jednom hráči ze Srbska, Angoly a Rwandy.

Na rozehrávce působí William Hatcher, který mimo jiné strávil 3 sezóny v Děčíně, a jeho krajan Phil Goss. Výraznou postavou je také Angolan Yanick Moreira, který se pokoušel i o kariéru v NBA a je s 211 cm nejvyšším hráčem týmu. V Lize mistrů se v PAOKu nejčastěji trefují Phill Goss, Yanick Moreira a Linos Chrysicopoulos, pod košem vládne Yanick Moreira, který je také nejužitečnějším hráčem týmu. 

PAOK má zatím bilanci 6 - 5 a živí stále naději na postup do vyřazovací fáze BCL. V posledních dvou kolech porazil nejprve doma Holon 92:77 a poté podlehl v Nanterre 70:79. Opavu tak čeká těžký soupeř a určitě i bouřlivé prostředí. O tom jsme se mohli přesvědčit ve vzájemném zápase obou celků v Opavě, kdy početná skupina fanoušků PAOK předvedla ukázku toho, jak to asi bude vypadat v Soluni.

Pozice Opavy je složitá. K dosavadním marodům se přidal se zlomenou lícní kostí ze zápasu rezervy Lukáš Bukovjan, do Soluně navíc neodcestovali kromě Martina Gniadka ani Jakubové Šiřina a Slavík, cestu přes Vídeň do Soluně naopak nastoupil Vašek Bujnoch, ale zda zasáhne do hry, to je otázka. Každopádně prolomit černou sérii 10 prážek v řadě v LM bude velice obtížné. 

Utkání 12. kola skupiny B Ligy mistrů PAOK Soluň - BK Opava se hraje ve středu 23.1.2019 se začátkem v 18:30 hod.

O klubu

Klub se sedmdesátiletou historií, držitel pěti mistrovských titulů a šesti vítězství v Českém poháru.